- Velike poplave mogle bi izazvati rizike visokog nivoa za ona dobra koja se nalaze na listi svjetske baštine UNESCO-a: Most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu i Stari most u Mostaru, kao i spomenike koji se nalaze na Tentativnoj listi UNESCO-a, saopćeno je iz Komisije.
S druge strane, Sarajevu i Tuzli prijeti najveća opasnost od klizišta jer je riječ o najkritičnijim područjima, posebno njihovim perifernim dijelovima koji su godinama kritični i nose sa sobom mnoge probleme, rekao je za "Avaz" prof. dr. Izet Žigić, stručnjak iz oblasti geologije.
No, Žigić smatra da trenutno nema opasnosti od velikih klizišta u FBiH, jer su obilne snježne padavine koje su pogodile našu državu u proteklom periodu pale na zamrznuto tlo.
- Pogodnost je što je snijeg pao na zamrznuto tlo jer će nakon odmrzavanja voda ići svojim tokom u veliki broj pukotina koji su nastale usljed sušnog perioda unazad nekoliko godina - kaže Žigić.
Problem može nastati ako dođe do naglog otopljenja, ali i novih padavina, jer bi onda voda u pukotinama aktivirala klizišta koja bi predstavljala veliku opasnost.
- Pretežno se to odnosi na Sarajevo, Tuzlu, ali i Zenicu. Riječ je o područjima u kojima je posljednjih nekoliko godina aktivirano na hiljade klizišta, naročito 2010. godine. U ovim područjima ključne su preventivne mjere - rekao je Žigić.
Rješenje problema je, istakao je Žigić u konstantnom monitoringu, ne samo klizišta nego i područja kojima prijete poplave, a ako se vlast bude oslanjala na pozive građana, tu će biti dosta problema.
Opasnost od odrona na cestama
- Velikih odrona će biti, to je sasvim sigurno. Bilo je velikih minusa, a nakon otapanja snijega voda će se uvlačiti u pukotine, tako da će odrona i pucanja kamenja biti više nego inače. Posebno će to biti izraženo na cestama širom FBiH - rekao je Žigić.
Avaz/DEPO-BL!N/đk