SELFIE POSTAO HIT, A ONDA...

Nakon fotografije sa Angelom Merkel: Sirijski izbjeglica doveo Facebook pred sud zbog lažnih vijesti

Hronika 06.02.17, 16:44h

Nakon fotografije sa Angelom Merkel: Sirijski izbjeglica doveo Facebook pred sud zbog lažnih vijesti
- Tokom prvih pet mjeseci, mislio sam da je fotografija amajlija – rekao je Modamani - ali sada mislim da donosi lošu sreću

 

 

 

U augustu 2015. godine, Anas Modamani, izbjeglica iz Sirije, se uslikao sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel koja je bila u posjeti skloništu u Berlinu.

 

Selfie je postao hit na internetu i na naslovnicama državnih novina, te se o njemu pričalo i na večernjim vijestima jer je prikazao njemačku liderku u rijetkom, spontanom trenutku. Ali fotografija se uskoro počela koristiti u loše svrhe, ukrali su je autori lažnih vijesti koji su uporno koristili Modamanijevo ime i lik u objavama na društvenim mrežama koje su spominjale terorizam, prenosi CNN.

 

- Tokom prvih pet mjeseci, mislio sam da je fotografija amajlija – rekao je Modamani - ali sada mislim da donosi lošu sreću.

 

Kako je kazao njegov advokat, Modamani traži da njemački sud izda naredbu koja bi od Facebooka zahijevala da zaustavi korištenje fotografije u lažnim vijestima. Također traži da se obrišu sve postojeće lažne objave u kojima je prikazana ova fotografija.

 

Saslušanje u ovom slučaju će početi u ponedjeljak u Njemačkoj.

 

(FENA/ad)

BLIN
KOMENTARI