HAŠKI TRIBUNAL

Konačna presuda Milanu i Sredoju Lukiću u utorak

Arhiva 02.12.12, 11:55h

Žalbeno vijeće Haškog tribunala izreći će u utorak, 4. decembra, konačnu presudu Milanu i Sredoju Lukiću za zločine počinjene nad Bošnjacima u Višegradu od 1992. do 1994. godine.

Milan Lukić u Hagu

Prvostepenom presudom od 20. jula 2009., Milan Lukić je proglašen krivim za istrebljenje, ubistva, okrutno postupanje i nehumana djela i osuđen na kaznu doživotnog zatvora.

Pretresno vijeće je utvrdilo da je on direktno odgovoran za spaljivanje dvije grupe žena, djece i staraca, zatvorenih u kućama u Pionirskoj ulici i naselju Bikavac, gdje je 14. i 27. juna 1992. izgorjelo više od stotinu osoba, prenosi Tanjug.

Sudije su zaključile da je Milan Lukić kriv za ubistvo pet Bošnjaka na obali Drine, 7. juna 1992., za ubistvo sedam radnika pilane i fabrike namještaja „Varda“, ubistvo Hajre Korić, i za brutalno zlostavljanje zatočenika logora u kasarni u Uzamnici kod Višegrada.

U periodu na koji se odnosi optužnica, Milan Lukić je bio vođa paravojnih trupa „Bijeli orlovi“ i „Osvetnici“.

Njegov rođak, Sredoje Lukić, koji je prije i za vrijeme sukoba u BiH radio kao policajac, osuđen je na 30 godina zatvora zbog saučesništva u lišavanju života 59 osoba zaključanih u kućama u Pionirskoj ulici i za zlostavljanje zatočenika logora Uzamnica.

U žalbenoj raspravi, u septembru prošle godine, zastupnici odbrane tražili su poništavanje prvostepene presude ili barem ublažavanje izrečenih kazni. Tužilaštvo je uložilo žalbu samo na presudu Sredoju Lukiću i zatražilo da se on proglasi krivim za progon i za pomaganje i podržavanje istrebljenja i da mu se u skladu sa tim izrekne duža zatvorska kazna.

Milan Lukić je u augustu 2005. uhapšen u Argentini, a u nadležnost Haškog tribunala prebačen je u februaru 2006. Za Sredoja Lukića navedeno je da je u septembru 2006. doveden u Haški tribunal.

U srijedu će se pred žalbenim sudijom Karmelom Ađijusom na statusnoj konferenciji pojaviti general Vlastimir Đorđević, bivši pomoćnik ministra unutrašnjih poslova Srbije i načelnik Resora javne bezbjednosti (RJB), koji je u februaru prošle godine proglašen krivim za zločine počinjene nad albanskim civilima na Kosovu 1999. i osuđen na 27 godina zatvora.

Početak žalbene rasprave ranije je bio najavljen za kraj ove ili za početak iduće godine, ali još nije zakazan. Odbrana je u 19 žalbenih osnova zatražila da general bude oslobođen ili, alternativno, da mu se kazna smanji. Odbrana je navela da nije bilo udruženog zločinačkog poduhvata s ciljem protjerivanja nekoliko stotina hiljada i ubistva velikog broja albanskih civila na Kosovu 1999.

Tužilaštvo smatra da izrečena zatvorska kazna ne odražava težinu počinjenih zločina i traži da se ona zamijeni kaznom doživotnog zatvora.

Od ponedeljka do petka, nastavlja se glavni pretres na suđenju nekadašnjem komandantu Glavnog štaba Vojske Republike Srpske (VRS), generalu Ratku Mladiću, po optužnici za genocid, zločine protiv čovječnosti i kršenja zakona i običaja ratovanja u BiH od 1992. do 1995. godine.

Na listi svjedoka optužbe za narednu nedjelju nalaze se Refik Sokolar, policijski inspektor koji će dati iskaz o nekoliko incidenata granatiranja i snajperskog djelovanja u Sarajevu, te kanadski general David Fraser, vojni asistent komandanta UNPROFOR-a u sektoru Sarajevo od aprila 1994. do maja 1995. godine. Osim ovih, najavljen je iskaz još četiri svjedoka, čiji je identitet zaštićen.

Nekadašnji predsjednik RS-a Radovan Karadžić namjerava da u nastavku dokaznog postupka svoje odbrane sasluša devet svjedoka: Vladu Lučića, Dragana Maletića, Milana Pejića, Blaška Račevića, Zdravka Čvoru, Gorana Sikiraša, Veljka Luburu, Svetozara Guzinu i Branka Radana.

U Haagu se u ponedjeljak nastavlja i suđenje bivšem predsjedniku Republike Srpske Krajine Goranu Hadžiću, koji se u 14 tačaka optužnice tereti za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu sa ciljem „trajnog uklanjanja većine hrvatskog i drugog nesrpskog stanovništva iz velikog dijela Hrvatske“ kako bi te teorije postale "dio nove države pod srpskom dominacijom“. Dokazni postupak nastavlja tužilaštvo.

FENA/đk