SYDNEY

Studenti iz BiH na svjetskom finalu ImagineCup 2012.

Arhiva 06.07.12, 15:15h

Četvero studenata iz BiH stiglo je u Sydney, Australija, gdje će predstavljati našu zemlju na svjetskom finalu ImagineCup 2012., najvećeg studentskog IT takmičenja koje se održava od 6. do 10. jula, saopćeno je iz Microsofta BiH

ImagineCup 2012.Tim u sastavu Igor Lale, Igor Tomić, Igor Perić i Branko Krstić, koji su i prošle godine uspjeli da se kvalifikuju za finalno takmičenje u New Yorku, su studenti Slobomir P Univerziteta u Bijeljini.

S jedinstvenim projektom takmiče se u najzahtjevnijoj kategoriji - softver dizajn, a na samom otvaranju takmičenja bh. tim već je dobio jednu nagradu - učešće na Microsoft svjetskoj developers konferenciji (konferenciji namijenjoj razvojnim inžinjerima ili programerima).

Najveće svjetsko studentsko takmičenje u tehnologijama ImagineCup je jedan od načina na koji Microsoft potiče mlade da primijene svoju maštu, strast i kreativnost da bi ostvarili tehnološke inovacije koje već danas mogu poboljšati svijet.

Svake godine na ovom takmičenju učestvuje na stotine hiljada studenata, a ova godina je ujedno i 10. godišnjica ImagineCup takmičenja.

Na takmičenju 2003. godine je učestvovalo samo 2.000 studenata iz 25 zemalja, a ove godine čak iz 171 zemlje.

Pobjednici bh. državnog takmičenja su ostvarili direktni plasman u veliko finale zajedno sa 400 ekipa iz drugih zemalja koje će se  održati  u Sydneyu.

Izazovi takmičenja ove godine su - IT izazov, Kinect izazov za zabavne laboratorije, Windows Azure izazov, Windows Metro stil aplikacije i Windows Phone.

Predstavnici BiH će prezentovati projekt "Interactive Cognitive Unit" - sistemska aplikacija koja pomaže orijentaciju i kretanje u prostoru osobama koje imaju potpuno ili djelomično slijepilo.

Sistem koristi Kinect, Microsoft proizvod koji se zajedno sa XBOX 360, koristi kao jeftina RGB kamera i dubinski senzor.

Informacije o bojama i razdaljini ispred osobe koja koristi aparat se prenose na kožu ispod lakta koristeći matrix vibrirajućie elektromotore, na rastegljivoj pamučnoj podlozi.

- Za studente je najbitnije da dobiju priliku pokazati svoje znanje i inovativnost. Kroz Imagine Cup takmičenje, koje ove godine slavi desetu godišnjicu, Microsoft je ponudio upravo to: besplatan pristup razvojnim alatima, te mogućnost prezentacije inovativnih ideja na globalnom nivou, izjavila je Lejla Zukić-Krivdić, direktorica Microsofta BiH povodom učešća bh. predstavnika na finalu ovogodišnjeg Imagine Cupa u Sydneyu, navodi se u saopćenju.

FENA/đk