Naime, tako bi se mogla iščitati prva službena reakcija Vatikana na sve glasnije kritike iz parlamenta Irske.
"Sveta Stolica želi jasno reći da nije ni na koji način ometala ili se nastojala uplitati u bilo koju istragu slučajeva polnog zlostavljanja djece u biskupiji Cloyne", navodi se u današnjem saopštenju Vatikana u kojem se dodaje da se Sveta Stolica nije pokušala uplitati u irsko građansko pravo.
"Nismo pokušali ni spriječiti građanske vlasti u obavljanju njihovih dužnosti", kažu u Vatikanu.
Podsjetimo, nakon izvještaja o seksualnom zlostavljanju djece od strane svećenika u biskupiji Coyne, zaključilo se kako su katoličke vlasti neprimjereno reagovale na zločine te su prikrivale seksualno zlostavljanje djece od strane sveštenika.
Irski parlamentarci smatraju da je Vatikan pogriješio 1997. godine kada su irskim biskupima dali "smjernice" o ponašanju na optužbe o zlostavljanju koje se danas tumače kao poziv na zanemarivanje optužbi.
Reagovao je i irski premijer Enda Kenny koji je u osudi Vatikana rekao da je silovanje i mučenje bilo podcijenjeno ili je bila umanjena važnost,
"Sve se radilo kako bi se sačuvala institucija Crkve, njena moć i ugled", rekao je Kenny.
Valja naglasiti da je Papa Benedikt XVI. prošle godine prihvatio ostavku irskog biskupa Johna Mageeja, bivšeg papinskog pomoćnika koji je optužen da je u 90-im godinama prošlog vijeka policiji prešutio navode o seksualnom zlostavljanju djece od strane sveštenika pedofila.
Magee se izvinio žrtvama svih sveštenika pedofila koji su ostavljeni na svojim mjestima nakon što je on 1987. godine preuzeo irsku župu Cloyne: "Svima koje sam na bilo koji način razočarao, ili koji su patili zbog mojih propusta, izvinjavam se i molim za oprost", rekao je tada 73-godišnji Magee.
Crkvena istraga otkrila je da su Mageeju i njegovim pomoćnicima na stol došle brojne prijave protiv dvojice sveštenika od 1995. godine pa nadalje. Ali, do 2003. oni ništa nisu rekli policiji, niti su štitili žrtve sveštenika. To su smatrali "normalnom praksom" za Crkvu.
(Index.hr, Blin/sb)