Usljed alarmantnih podataka da je na području Kantona Sarajevo izvršena kontrola 356 vozača za koje je postojala sumnja da upravljaju motornim vozilom pod dejstvom opojnih droga ili psihoaktivnih supstanci, od čega je 336 vozača odbilo testiranje, u Ministarstvu unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo danas je održan sastanak na kojem su dogovorene mjere kojima će se tražiti izmjene zakona za strožije sankcionisanje odbijanja testiranja, te se evidentirati i svi vozači koji odbiju testiranje.
Nezvanično je razlog zašto vozači odbijaju testiranje taj što ne žele da im ovaj prekršaj bude evidentiran u dosjeu, te se radije opredjeljuju za plaćanje kazne, koja iznosi od 400 do 1.000 KM (uz mogućnost plaćanja 50% od ovog iznosa u roku od 15 dana). Veoma je važno naglasiti da je policija u Kantonu Sarajevo sve vozače koji su odbili testiranje na prisustvo droga u organizmu isključila iz saobraćaja, kaznila prekršajnim nalozima u iznosu od 400 KM, izrekla dva mjeseca zabrane motornim vozilom, uz dva kaznena boda – ali, ove sankcije ne mogu se smatrati dovoljno odvraćajućim.
Sastanku u MUP-u Kantona Sarajevo, koji je organizovao ministar unutrašnjih poslova KS Admir Katica, prisustvovali su Saša Magazinović, zastupnik u Parlamentu BiH, koji je u prethodnom periodu inicirao važne izmjene Zakona o osnovama sigurnosti saobraćaja na putevima u BiH, Elvedin Okerić predsjedavajući Skupštine Kantona Sarajevo, kao i Rusmir Pobrić i Davor Čičić zastupnici u Skupštini Kantona Sarajevo.
Analizom dostupnih podataka o rezultatima testiranja vozača na prisustvo droga u organizmu, kao i postojeće zakonske regulative, na sastanku je zaključeno da se u što kraćem roku zatraže izmjene zakona, na način da se za odbijanje testiranja na drogu predvidi kazna u maksimalnom iznosu od 1.000 KM, kao i da se predvidi mogućnost zadržavanja takvih vozača u službenim prostorijama MUP-a, što je praksa sa vozačima koji upravljaju vozilom pod dejstvom alkohola.
Prema riječima ministra Katice, zajedničkim djelovanjem sa svih nivoa izvršne i zakonodavne vlasti, dolazi se do rješenja kojima se povećava sigurnost u oblasti saobraćaja i spašavaju ljudski životi.
„Podaci koje smo dobili nakon uvođenja testiranja vozača na droge, bili su nam alarm za hitno djelovanje. Mi u MUP-u Kantona Sarajevo odavno tražimo izmjenu zakona, pooštravanje sankcija koje će imati odvraćajući efekat za prekršioce i bolje mehanizme za rad policije,“ izjavio je ministar Katica. „Skupština Kantona Sarajevo nas je podržala u toj namjeri donijevši zaključke o potrebi usklađivanja zakonskih propisa i uključivanja svih nivoa vlasti. Zastupnik Saša Magazinović je predložio izmjene koje mi maksimalno podržavamo, počevši od normiranja i sankcionisanja bahate vožnje, do omogućavanja zaustavljanja taksi vozila sa putnicima na autobuskim stajalištima i korištenja saobraćajne trake koja je predviđena za vozila gradskog saobraćaja. Danas smo došli do dobrog rješenja i za vozače koji odbijaju testiranje na droge. Ne postoji nijedan razlog zašto ove izmjene ne bi bile usvojene i na državnom nivou i pozivam zastupnike u Predstavničkom domu PSBiH da pomognu policiji u ovoj zemlji da spašava ljudske živote,“ izjavio je ministar Katica.
Zastupnik Magazinović je podsjetio da je Predstavnički dom povukao zakon radi dorade, te da je sada dobra prilika da se zakonom normira odbijanje vozača na testiranje na droge. „Zakon o bahatoj vožnji smo povukli iz Doma naroda kako bi ga dopunili rješenjem za šokantno učestalu pojavu odbijanja vozača da se testiraju na prisustvo droge u organizmu. Sankcija za odbijanje testiranja od 400 do 1.000 KM, s tim da policija ide od početnog iznosa 400 KM. Na današnjem sastanku smo dogovorili da u zakonu predložimo maksimalni iznos kazne od 1.000 KM i mogućnost da policija zadrži vozača koji odbije testiranje ukoliko postoji sumnja da vozi pod dejstvom droga. Podatak da je od 356 kontrola, čak 336 vozača odbilo testiranje je znak za hitno djelovanje,“ izjavio je zastupnik Magazinović.
Na sastanku je razmatrana i mogućnost da troškove testiranja na prisustvo droga u organizmu kod vozača, kroz zakonska rješenja, ubuduće snose osobe koje su testirane. Ovo pitanje riješeno je na isti način kada su u pitanju alko testovi čije troškove snose vozači koji se testiraju na prisustvo alkohola u organizmu. Pitanje troškova neophodno je riješiti i zbog činjenice da je cijena jednog testa na droge 60 KM, saopćeno je iz MUP-a KS.
(DEPO PORTAL/mm)