U posljednje se vrijeme sve više priča o tome kako se nekad ljetovalo u bivšoj Jugoslaviji – jednostavno, opušteno i s posebnim šarmom tog vremena. Oni koji su to iskustvo propustili, sada imaju priliku barem nakratko zaviriti u prošlost i doživjeti kako je mogao izgledati jedan tipičan dan godišnjeg odmora osamdesetih godina.
Zahvaljujući umjetnoj inteligenciji, sve je moguće – pa i povratak u prošlost. Upravo to je pokušano na Instagram stranici wluiko, gdje je nedavno podijeljen zanimljiv video koji dočarava atmosferu jednog običnog dana ljetovanja na Jadranu tokom zlatnih osamdesetih, prenosi Dnevno.
Video započinje jutarnjim buđenjem, uz pogled na vedro nebo i galebove koji kruže iznad obale. U pozadini svira Crvena jabuka, a na stolu se nalazi skroman, ali prepoznatljiv doručak: pašteta, džem i kafa na terasi. Pogled puca prema susjednom prozoru, dodajući autentičnost prizoru. Slijedi odlazak na plažu sa cekerom u ruci – nekad su ljudi na more nosili tek najosnovnije.
Na plaži je scena toliko prepoznatljiva da bi mogla probuditi emocije i sjećanja mnogima: peškir nabacan na kamenčiće, šareno-prugasti suncobran, hladno piće, Politikin zabavnik u ruci, i ono neizostavno – osjećaj bezbrižnosti. Poslije slijedi lagani ručak, malo fotografisanja uz more, i uživanje u jednostavnim trenucima koje današnji odmori rijetko nude.
U večernjim satima, scena se seli na šetnicu, gdje se odlazi na sladoled, među turistima i domaćima. Dodan je i simpatičan detalj – plakati koji najavljuju koncert Lepe Brene (Iako lik na plakatu baš i ne liči na nju). To nije jedina greška koju je umjetna inteligencija napravila, ali baš ti detalji doprinose šarmu i humoru cijelog videa.
Većina ih se odnosi na natpise – miješanje ćirilice i latinice, što možda i nije neobično onima koji su odrasli u to doba. No jedna scena posebno upada u oči: mladić drži fotoaparat naopako dok djevojka pozira, pa ispada da umjesto nje – on snima sebe, kao da radi selfie. Ironično i pomalo simbolično za današnje vrijeme. Uprkos tim sitnim pogreškama, video uspjeva u svojoj namjeri: potaknuti gledatelje da se prisjete nekih ljepših, jednostavnijih dana, kada je ljeto mirisalo na more, kafu na balkonu, i muziku s tranzistora. Bio je to odmor bez filtera, bez društvenih mreža – ali s puno duše.
(Dnevno.hr/DEPO PORTAL/au)