Tokom opsade Sarajeva ljudi su očajnički pokušavali preživjeti. Ovo je priča o tome kako to nije značilo samo sačuvati goli život već i dati najbolje od sebe.
Bio je to i svojevrsni način za očuvanje mentalnog zdravlja kada su humanističke vrijednosti nadvladale teror i još jednom dokazale da se i u vremenu ratnog zla moguće boriti da čovjek ostane čovjek.
Dokumentarni film "Pamti moju pjesmu" jedinstvena je priča o otporu ljudskog duha. Priča o muzici koja je i 30 godina poslije ljudska i jednako "živa" i slušana.
Umjetnička četa 1. korpusa ARBiH, formirana je 16. jula 1992. godine. Dva mjeseca kasnije, umjetnici koji su ostali u Sarajevu, u hotelu Holiday Inn, pred komandatom 1. korpusa Mustafom Hajrulahovoćem Talijanom, položili su zakletvu. Četa je u početku brojala oko 200 pripadnika koji su bili glumci, slikari, muzičari. S obzirom na različite umjetničke pravce, ova jedinica je podjeljena u vodove. Uslovi i načini u kojima su pjesme nastajale su različiti, a danas je jasno kako svaka pjesma ima svoju pozadinu priče o nastanku.
U početku su to uglavnom bili nekvalitetni demosnimci, koji su snimani u improviziranim studijima. Srećom, vrlo brzo je prepoznat značaj ovakvih muzičkih ostvarenja i njihovo snimanje je prebačeno u RTV Bosne i Hercegovine. U međuvremenu, bez obzira na opasnosti, organizirani su koncerti na linijama odbrane grada, a kasnije i izvan Sarajeva.
Komandant 1. korpusa Hajrulahović naredio je da se ova četa angažuje i napravi pjesmu za Eurosong. To je dodatno i uzbudljiva priča o odlascima bh.delegacija na slobodne teritorije i zemlje održavanja ovih manifestacija.
Danas, trideset godina poslije, doima se vrlo važnim da nijedna pjesma nastala tokom opsade ne sadrži elemente fašizma, nacionalizma, mržnje ili pozive na osvetu.
Autorica: Arijana Saračević Helać
Snimatelji: Igor Ciković i Vanja Ćatović
Montaža: Dževad Skenderović
Dokumentarni film "Pamti moju pjesmu" emituje se u programu Federalne televizije u četvrtak, 12. decembra, u 20:40 sati.
(DEPO PORTAL/ad)