DOKUMENTARNI ČETVRTAK

Umjetnička četa 1. korpusa ARBiH bila je puno više od pjesme: Film 'Pamti moju pjesmu' na Federalnoj televiziji

Mediji 10.12.24, 14:05h

Umjetnička četa 1. korpusa ARBiH bila je puno više od pjesme: Film 'Pamti moju pjesmu' na Federalnoj televiziji
Danas, trideset godina poslije, doima se vrlo važnim da nijedna pjesma nastala tokom opsade ne sadrži elemente fašizma, nacionalizma, mržnje ili pozive na osvetu

 

 

Tokom opsade Sarajeva ljudi su očajnički pokušavali preživjeti. Ovo je priča o tome kako to nije značilo samo sačuvati goli život već i dati najbolje od sebe. 


Bio je to i svojevrsni način za očuvanje mentalnog zdravlja kada su humanističke vrijednosti nadvladale teror i još jednom dokazale da se i u vremenu ratnog zla moguće boriti da čovjek ostane čovjek. 


Dokumentarni film "Pamti moju pjesmu" jedinstvena je priča o otporu ljudskog duha. Priča o muzici koja je i 30 godina poslije ljudska i jednako "živa" i slušana. 


Umjetnička četa 1. korpusa ARBiH, formirana  je 16. jula 1992. godine. Dva mjeseca kasnije, umjetnici koji su ostali u Sarajevu, u hotelu Holiday Inn, pred komandatom 1. korpusa Mustafom Hajrulahovoćem Talijanom, položili su zakletvu. Četa je u početku brojala oko 200 pripadnika koji su bili glumci, slikari, muzičari. S obzirom na različite umjetničke pravce, ova jedinica je podjeljena u vodove. Uslovi i načini u kojima su pjesme nastajale su različiti, a danas je jasno kako svaka pjesma ima svoju pozadinu priče o nastanku. 


U početku su to uglavnom bili nekvalitetni demosnimci, koji su snimani u improviziranim studijima. Srećom, vrlo brzo je prepoznat značaj ovakvih muzičkih ostvarenja i njihovo snimanje je prebačeno u RTV Bosne i Hercegovine. U međuvremenu, bez obzira na opasnosti, organizirani su koncerti na linijama odbrane grada, a kasnije i izvan Sarajeva. 

 

pamti-moju-pjesmu-ftv-2


Komandant 1. korpusa Hajrulahović naredio je da se ova četa angažuje i napravi pjesmu za Eurosong. To je dodatno i uzbudljiva priča o odlascima bh.delegacija na slobodne teritorije i zemlje održavanja ovih manifestacija. 


Danas, trideset godina poslije, doima se vrlo važnim da nijedna pjesma nastala tokom opsade ne sadrži elemente fašizma, nacionalizma, mržnje ili pozive na osvetu.


Autorica: Arijana Saračević Helać
Snimatelji: Igor Ciković i Vanja Ćatović
Montaža: Dževad Skenderović


Dokumentarni film "Pamti moju pjesmu" emituje se u programu Federalne televizije u četvrtak, 12. decembra, u 20:40 sati.


(DEPO PORTAL/ad)

 

BLIN
KOMENTARI