UN-ovu agenciju za izbjeglice (UNHCR) osnovala je Generalna skupština UN-a 14. decembra 1950. godine, kako bi odgovorila na izbjegličku situaciju u Evropi nakon Drugog svjetskog rata.
Agencija je počela raditi 1. januara 1951., pomažući ljudima koji prelaze granicu zbog sukoba ili progona, a djelokrug njena rada širio se s promjenama u svijetu. Takvi su izazovi bili masovan odliv izbjeglica 1956. godine, nakon Mađarske revolucije, izbjeglička kriza 60-ih godina zbog dekolonizacije Afrike te idućih decenija raseljenost u Aziji i Latinskoj Americi, podsjeća Hina.
Danas je izbjeglica, interno raseljenih osoba i tražitelja azila u cijelom svijetu 43 miliona, a većina ih je pod staranjem UNHCR-a, navodi agencija sa sjedištem u Ženevi u poruci za medije u povodu godišnjice.
- Sve više i više ljudi prelazi granice zbog krajnjeg siromaštva, uticaja klimatskih promjena i vezanosti sa sukobima. Dakle, to su novi obrasci prisilnog raseljavanja i međunarodna zajednica treba biti sposobna odgovoriti na te izazove, rekao je visoki komesar za izbjeglice Gutereš.
- Danas su veliki problemi raseljenosti iz Somalije i Avganistana i to su primjeri izbjegličkih nevolja 21. vijeka koji se protežu preko granica više zemalja i zahtijevaju nove i globalizovane pristupe pronalaženju rješenja, rekao je on.
- Nažalost, glavni uzroci sukoba i raseljavanja još nisu iskorijenjeni te će i sljedećih nekoliko godina biti pune izazova, upozorio je Gutereš.
(FENA, BLIN MAGAZIN/ma)