Ceremoniji dodjeljivanja počasnog doktorata prisustvovali su i zahvalili dobitnici visoki zvaničnici međunarodne zajednice, američki ambasador u našoj zemlji Patrik Mun, visoki predstavnik u BiH Valentin Incko, ministar bezbjednosti BiH Sadik Ahmetović i drugi članovi državne vlade i parlamenta.
Odluku o dodjeli ove akademske titule ranije je donio Senat Američkog univerziteta BiH na inicijativu studenata, obrazložio je rektor Šefik Mulabegović.
Senat, svjestan značaja koji odluka o liberalizaciji viznog režima ima za akademsku zajednicu i za sve građane BiH, odlučio je da joj titula bude dodijeljena dan uoči stupanja na snagu značajne odluke, rekao je.
Zahvaljujući za priznanje, Tanja Fajon je izjavila da je bezvizni režim poseban simbol slobode kretanja - jednog od osnovnih ljudskih prava, te jednakosti građana, i od velikog je značaja za cijeli univerzitet i akademsku zajednicu.
Bivša Jugoslavija je bila veoma uspješna zemlja, rekla je Fajon, u razvoju odnosa s Evropom i ostatkom svijeta; njeni građani imali su mogućnost slobodnog putovanja, a nakon njenog raspada i teškog rata s početka devedesetih godina tek odnedavno građani Makedonije, Srbije i Crne Gore, a od sutra i Bosne i Hercegovine, mogu putovati slobodno bez viza u zemlje Evropske unije.
Fajon se posebno raduje što su mladi BiH dobili mogućnost da putovanjima, druženjima i univerzitetskim razmjenama prošire znanja i vidike. Nju je pogađalo, rekla je, što su dosad samo na nekoliko stotina kilometara od njene zemlje, Slovenije, mladi ljudi Bosne i Hercegovine bili zarobljeni viznim barijerama.
- Liberalizacija viznog režima nije nagrada vladama za ono što su učinile na ispunjavanju uslova za liberalizaciju, već se temelji na tome da se građani moraju osjećati slobodno - njene su riječi.
Mukotrpni ali uporni angažman Tanje Fajon na donošenju evropske odluke od značaja za građane BiH i zemlje zapadnog Balkana naglasio je i američki ambasador u BiH Patrik Mun. Između ostalog je istakao značaj bezviznog režima za mobilnost studenata i profesora, što sve skupa doprinosi razvoju univerziteta.
Vizna liberalizacija je značajan korak za članstvo u evropskoj porodici zemalja, rekao je Mun i naglasio da i pored toga preostaje još mnogo posla jer politički lideri BiH moraju sjesti za sto i rješavati pitanja koja će otvoriti daljni put zemlje ka evropskom članstvu.
Sadik Ahmetović, ministar bezbjednosti BiH, predstavljen na ovoj ceremojiji kao čovjek koji je na čelu ministarstva koje je mnogo uradilo na ispunjenju uslova za viznu liberalizaciju, podsjetio je da je evropskoj odluci prethodio težak put na ispunjavanju uslova, ali i da je BiH imala u tome podršku mnogih zemalja i Tanje Fajon.
Institucije BiH spremne su intenzivno raditi s ciljem daljnjeg približavanja naše zemlje Evropskoj uniji, naglasio je Ahemtović, uz poruku da je kvalitetno obrazovanje najbolja investicija.
Kliford Bond, potpredsjednik Američkog univerziteta u BiH, rekao je da taj univerzitet ima ambiciozne planove za izgradnju multietničke zajednice studenata i diplomanata koji će imati evropsku perspektivu. - Putovanje je esencijalni dio učenja - kazao je Bond i zahvalio Fajon što je svojim angažmanom doprinijela mladima BiH i regiona da slobodno putuju i uče.
Na koncu, Tanji Fajon je zahvalila i Ilijana Todorović, studentica Američkog univerziteta. Dodijeljeni doktorat je pokazatelj koliko studenti i cijeli univerzitet cijene nesebičan i uporni angažman Tanje Fajon na liberalizaciji viznog režima za svakog građanina BiH.
- Od sutra konačno padaju gvozdene zavjese na granicama naše zemlje - rekla je ova studentica.
(FENA, BLIN MAGAZIN/ma)