UŽAS AKTUELNOG ZAKONA

Borba za mladi život, samo da ne bude kasno: Hoće li bh. političari napraviti presedan da se oboljeli Adnan spasi?!

Hronika 09.07.24, 17:02h

Borba za mladi život, samo da ne bude kasno: Hoće li bh. političari napraviti presedan da se oboljeli Adnan spasi?!
Rijetka bolest, nazvana Wilsonova, dijagnosticirana je Adnanu Šemiću, 22-godišnjaku iz Mostara, koji trenutno 25 dana leži na Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar na Bijelom Brijegu. U utrci je s vremenom za vlastiti život. Svaka sekunda je bitna, jer njegovo zdravstveno stanje je trenutno pogoršano

 

 

Aktuelni Zakon o transplantaciji organa i tkiva u svrhu liječenja Federacije BiH kaže da donor mora biti srodnik, izvanbračni partner ili rodbina povezana s pacijentom. Sutra, na radost, koja život znači, to bi se moglo promijeniti. Predstavnički dom Parlamenta FBiH održat će hitnu sjednicu kako bi se promijenio zakon, i time omogućilo mladiću Adnanu Šemiću i svim drugim pacijentima, koji imaju osiguranog donora da urade transplantaciju, ali ih zakon sprječava. 


Rijetka bolest, nazvana Wilsonova, dijagnosticirana je Adnanu Šemiću, 22-godišnjaku iz Mostara, koji trenutno 25 dana leži na Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar na Bijelom Brijegu. U utrci je s vremenom za vlastiti život. Svaka sekunda je bitna, jer njegovo zdravstveno stanje je trenutno pogoršano.


Dobri čovjek iz Srbije donor


Adem Gačanica, daidža oboljelog Adnana, od prvoga dana, bori se grčevito, a sada, najviše ga plaši, da dok se zakon izmijeni, hoće li Adnan to dočekati.


- Adnanovo stanje je loše. Ne može ni rukama, ni nogama, slabije i priča. Stanje je baš lose - govori Adem za N1..


Niko u Adnanovoj porodici ne može trenutno donirati dio jetre, ali uvijek ima dobrih ljudi. Preko društvenih mreža javio se čovjek iz Loznice, Željko Mijailović, kojeg je priča dirnula i želio je pomoći.


- Dva puta smo išli u Tursku. I tamo imali isti problem, jer samo rade bliske srodnike. U 12. mjesecu smo imali problem što je donorova jetra bila masna i imao je viška kilograma. Smršao je 11 kilograma za dva mjeseca i skinuo masnoću. To je isto jedan od pokazatelja koliko je čovjek želio pomoći. Odbili su nas. Prvi put su rekli da se ne poznaju dovoljno donor i pacijent, a drugi put su nas odbili jer se prema turskom zakonu donor ne može pronaći preko društvenih mreža - priča Adem, dodajući, da je i Adnanov brat obolio od iste bolesti, samo hvala Bogu, nije u istom stadiju.


Ipak, porodica je iznašla, kakvo-takvo rješenje. Pronašli su doktore iz druge države koji su pristali da urade transplantaciju u Tuzli.


- Klinika i doktori u Tuzli su se složili, ali imamo isti problem, donor mora biti srodnik” -kaže Adem, nadajući se da će se Adnan spasiti, iako mu je stanje iz sata u sat sve lošije.

 

- Samo da ne bude kasno… Samo da ne bude kasno…, ponavlja u razgovoru Adem.

 

Pita se, zar kad je ljudski život u pitanju, ovakve stvari se ne mogu rješavati u hodu, jer strah ga je da ne dočekamo da se donese odluka kad već možda bude kasno.


Mioković: Jednoglasno ćemo usvojiti


Godinama se pokušava izmijeniti sporni član Zakona o transplantaciji organa i tkiva, a ako je vjerovati političarima, sada bi se se to moglo desiti. Čuvši vijest da mladiću od 22 godine život ovisi od “političara”, prvi koji je digao glas i sazvao kolegij Predstavničkog doma je Dragan Mioković, predsjedavajući ovog doma.


Na tom kolegiju je usvojen zaključak koji je otišao prema Vladi FBiH, gdje se od Vlade traži da danas do 15 sati dostavi prijedlog izmjene spornog člana tog zakona, čijom primjenom će se omogućiti Adnanu i drugim pacijentima koji imaju takva oboljenja da im donori mogu biti i oni koji im nisu srodnici.


- Danas je sjednica Vlade FBiH i očekujem u narednim satima da ću dobiti to rješenje. Sutra u 13 sati će biti održana hitna sjednica Predstavničkog doma i prema informacija, s kojim ja raspolažem, mi ćemo to sutra jednoglasno usvojiti - rekao je za N1 Mioković, dodajući da ima provjerene informacije kako će Vlada prijedlog danas dostaviti.


Nakon toga, na potezu su Dom naroda FBiH, kao i predsjednica FBiH Lidija Bradara koja mora potpisati izmjene. Poslije toga se čeka objava u Službenom listu i onda je to zakon. A može li Adnan čekati, pitanje je. Navikli smo na tromost bh. institucija, ipak, možda ovaj put bude drugačije, brže i bolje.


Nastavak teksta možete čitati ovdje.

 

(DEPO PORTAL/ad)

BLIN
KOMENTARI