Poznat kao iznimno duhovit i beskrajno dobar analitičar unutrašnjopolitičkih prilika, Koraks je bio jedan od rijetkih koji je smogao hrabrosti da se suprotstavi jednoumlju koje je vladalo prije 20 godina.
Ovo je potvrdio i karikaturista Đoko Ninković koji je večeras govorio o Coraxovim djelima. Iskreno je priznao da se s Koraksom i njegovom radovima niko ne može mjeriti.
"On je i hrabriji i oštriji i bolji od mene. Njegov kvalitet neuporediv je s bilo kojim karikaturistom koji trenutno radi na ovim prostorima", kazao je Ninković.
Izložba je obuhvatila 150 radova koji su, priznao je Koraks u izjavi za Fenu, izabrani između više od 3.700 radova nastalih od 1990-2001. To su, kako ih on voli nazvati, karikature s adresom. One prikazuju, na Koraksu svojstven način, Slobodana Miloševića, Vojislava Šešelja i ostale političare toga doba, ali i visoke zvaničnike međunarodne zajednice.
Sve karikature objavljivane su u srbijanskim listovima u kojima je Koraks radio poput "Borbe" kasnije "Naše Borbe", "Danas", "Vreme", itd.
"Uvijek sam svojim karikaturama želio da ljudima priuštim osjećaj superiornosti nad likovima koji ih kinje i upravljaju njihovim životima", opisao je Koraks svoju motivaciju.
Izložbu je otvorio Koraksov dugogodišnji prijatelj, njegov bivši urednik u listu "Danas", a trenutni ambasador Republike Srbije u BiH Grujica Spasojević.
Ovom prilikom Spasojević je prepričao i nekoliko anegdota vezanih za Koraksa.
"Koraks je u počecima svog rada stalno crtao jednog malog čovječuljka koji je neprestano bio u sukobu sa svim i svačim. Vremenom je taj čovječuljak počeo ličiti na Miloševića", kazao je Spasojević.
I da čitava stvar bude još zanimljivija, u tom trenutku je neko od posjetilaca "Kolegijum Artistikuma" oborio nekoliko karikatura, a Koraks je, u svom stilu, upitao je li to pao Milošević, što je izazvalo smijeh prisutnih.
Oni koji večeras nisu došli, Koraksovu genijalnost i hrabrost mogu se uvjeriti do 25. decembra, do kada će izložba biti otvorena.
Predrag Koraksić rođen je u Čačku 1933. Njegovog oca, partizana, ubili su četnici tokom Drugog svjetskog rata, a Koraks je proveo četiri godine u izbjeglištvu.
Nakon rata, matirurao je u Zemunu i studirao arhitekturu u Beogradu. Karikaturom se profesionalno počeo baviti 1950. godine u novinama "Jež". Nakon toga je radio u "Večernjim novostima", odakle je izbačen 1993., a poslije sudskog spora.
Od 1989. Koraks je radio za nezavisne novine "Borba", ali je prešao u "Danas" kada je tadašnja srpska vlast preuzela "Borbu". Radio je i za magazin "Vreme". U oktobru 2004. dodijeljen mu je orden francuske Legije časti.
(FENA/md)
SARAJEVO
Otvorena izložba karikatura Predraga Koraksića - Koraksa
Arhiva 10.12.10, 20:28h
PODIJELI NA
24 SATA
Uzimanje jednog uobičajenog lijeka moglo bi spriječiti 100.000 srčanih udara godišnje
Wizz Air obustavlja letove iz Sarajeva za destinaciju koja je već dugo aktivna
Kako je Srebrenica prepuštena Mladiću?! Svi misle da su holandski vojnici 'okrenuli glavu', ali ova naredba stigla je od...
Radi šta mu je volja: Vučić otvorio autocestu bez upotrebne dozvole
U sarajevskoj galeriji "Kolegijum Artistikum" večeras je otvorena izložba karikatura jednog od najboljih karikaturista ovih prostora Predraga Koraksića - Koraksa