"I Hrvatska i Slovenija su 1995. potvrdile Evropsku konvenciju o izručenju iz 1957., koja je primjenjiva u odnosima između dviju država. Što se tiče slovenskih odnosa prema drugim članicama EU-a, na snazi je Okvirna odluka o evropskom uhidbenom nalogu. Budući da Evropska komisija ne zna pojedinosti toga slučaja, nemamo više komentara", rekao je Metju Neuman, glasnogovornik povjerenice za pravosuđe Viviane Reding.
Neuman je tako odgovorio na novinarski upit kakav je postupak u Evropskoj uniji kad bjegunac iz Hrvatske ode na teritorij EU-a, koliko se tamo može zadržati i koje su obveze EU-a u takvim slučajevima, prenijela je Hina.
Sanader je u četvrtak prije podne, prije nego mu je Hrvatski sabor skinuo imunitet, napustio Hrvatsku, prešavši hrvatsko-slovensku granicu na prijelazu u Bregani.
Popodne je Hrvatski sabor jednoglasno potvrdio odluku Mandatno-imunitetnog povjerenstva (MIP) kojom je odobren zahtjev državnog odvjetništva za lišavanje slobode te određivanje pritvora i istražnog zatvora protiv nezavisnog zastupnika Ive Sanadera zbog kaznenih djela udruživanja radi počinjenja kaznenih djela te zloupotrebe položaja i ovlasti.
(FENA/em)
EVROPSKA KOMISIJA
U slučaju Ive Sanadera primijeniti evropski nalog za hapšenje
Arhiva 09.12.10, 19:28h
PODIJELI NA
24 SATA
SDA: Sud BiH ne bi smio postati Dodikov saučesnik u pokušajima rušenja države
Dramatično je u Srebrenici: Proglašena vanredna situacija, helikopter je jedina nada
Šta se dešava s planetom: U Turskoj se jedni tope na 40 stepeni, a drugima pada snijeg
Koncert Thompsona bi mogao biti odgođen samo po jednom scenariju, a evo i kojem
Evropska komisija ne želi komentirati odlazak iz Hrvatske bivšeg premijera Ive Sanadera i njegov ulazak na teritorij EU-a, ali ističe da su Hrvatska i Slovenija ratificirale evropsku konvenciju o izručenju, a da se u slovenskim odnosima s drugim članicama primjenjuje evropski nalog za hapšenje