Odlukom da bojkotuje dodjelu Nobelove nagrade za mir Beograd se ponovo svrstao u tabor zemalja suprotstavljenih odbrani ljudskih prava, piše list.
"Blic" navodi i da je Srbija time "uvrijedila prijateljsku Norvešku, a zarad udvaranja Kini stala protiv zaštite demokratskih vrijednosti".
- Suviše često smo impresionirani odlukama supersila i uvijek oprezni kad treba podržati nekog ko se bori za ljudska prava - kaže u prvom komentaru za "Blic" ugledni profesor Vojin Dimitrijević.
Nobelov komitet je juče objavio da je Srbija među 19 zemalja koje neće prisustvovati dodjeli Nobelove nagrade za mir u petak u Oslu.
Bojkot ceremonije je organizovala Kina jer je ovogodišnji dobitnik kineski disident Liju Sjaobo, koji se nalazi u zatvoru i koga Kina smatra državnim neprijateljem broj jedan. I njegova supruga Liju Sija je u kućnom pritvoru. Bojkot su podržale Rusija, Kazahstan, Kolumbija, Tunis, Saudijska Arabija, Pakistan, Irak, Iran, Vijetnam, Avganistan, Venecuela, Filipini, Egipat, Sudan, Ukrajina, Kuba i Maroko.
Odluku o tome da se Srbija priključi bojkotu donio je ministar spoljnih poslova Srbije Vuk Jeremić, koji je juče novinarima objasnio da "Beograd pridaje veliku pažnju poštovanju ljudskih prava i posvećuje veliki značaj bilateralnim odnosima sa Pekingom".
Kako "Blic" nezvanično saznaje u Vladi, Beograd navodno nije mogao da odbije zahtjev Kine jer je i kineski diplomata bojkotovao dodjelu nagrade Martiju Ahtisariju prije dvije godine, "što je bila značajna poruka".
Izvor tvdi da je "ovo prvi put da Kina traži takvu uslugu od Srbije". U kabinetu predsjednika Srbije "Blicu" je rečeno da "nemaju komentar" na Jeremićevu odluku.
Kako "Blic" saznaje iz izvora bliskih Vladi, srpski ambasador je samo kratko obavijestio Nobelov komitet da "nije u prilici da prisustvuje" ceremoniji.
Sonja Liht, predsjednica Spoljnopolitičkog savjeta Ministarstva za spoljne poslove, smatra da je srpska diplomatija donijela lošu odluku.
- Razumijem da velike sile pritiskaju, da malim zemljama nije lako da se odupru, ali ima stvari zbog kojih vrijedi stati uspravno i reći ne. Prošle godine je nagrada dodijeljena predsjedniku SAD Baraku Obami, čime je podržan prvi afro-američki predsjednik koji je krenuo protiv imperijalno-ratne politike, a ove godine se šalje poruka drugoj najvećoj sili svijeta - Kini i kaže se da ne može ekonomska moć da bude zamjena za osnovne civilizacijske vrijednosti - kaže za "Blic" Sonja Liht.
(BLIN MAGAZIN/ma)
VEZANI TEKST: NOBELOV KOMITET: Srbija među zemljama koje bojkotuju dodjelu Nobelove nagrade za mir