Reakcije na mural haškom osuđeniku Ratku Mladiću

'Cvijet Srebrenice' i natpisi 'pamtimo' osvanuli na više lokacija u Beogradu

Front 13.11.21, 12:57h

'Cvijet Srebrenice' i natpisi 'pamtimo' osvanuli na više lokacija u Beogradu
Više stranih diplomata, zastupnika evropskog parlamenta uključujući i šefa Delegacije EU-a u Srbiji Emanuela Giaufreta poručili su u reakcijama da se mural osuđeniku za ratne zločine ne može i ne smije institucionalno štititi

 

 

Nepoznati autori iscrtali su u noći između 12. i 13. novembra grafite “Cvijeta Srebrenice” na više lokacija u Beogradu – u naseljima Dorćol, Vračar i Savski venac, usred skandala koji je izbio nakon što je ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije zabranilo skup aktivistima koji su 9. novembra na Dan borbe protiv fašizma željeli ukloniti mural haškom osuđeniku za ratne zločine u BiH Ratku Mladiću, zabranu pravdajući sigurnosnim rizicima takvog skupa.

 

To je potaknulo tenzije i proteste, a policija je privela aktiviste koji su mural gađali jajima.

 

Više stranih diplomata, zastupnika evropskog parlamenta uključujući i šefa Delegacije EU-a u Srbiji Emanuela Giaufreta poručili su u reakcijama da se mural osuđeniku za ratne zločine ne može i ne smije institucionalno štititi, prenosi Al Jazeera.

 

Grafiti koji su u Beogradu osvanuli u subotu ujutro se sastoje od cvijeta u bijeloj i zelenoj boji, i natpisa PAMTIMO u bijeloj boji.

 

U proglasu koji je primila novinarka Danasa Jelena Diković piše: “Mi, građani i građanke Beograda pamtimo 8.372 žrtve genocida u Srebrenici. Sa gnušanjem odbacujemo zvaničnu državnu politiku glorifikacije ratnih zločinaca i negiranja genocida. Tražimo od predsednika republike Aleksandra Vučića i premijerke Ane Brnabić da priznaju genocid, povedu institucije republike u smeru preuzimanja odgovornosti i poklone se žrtvama. Da se nikada i nikome ne ponovi Srebrenica! Smrt fašizmu!”

 

Cvijet Srebrenice je simbol genocida u Srebrenici, počinjenog 1995. godine nad više od 8.000 bošnjačkih muškaraca i dječaka. Bijela boja latica cvijeta predstavlja nevinost ili stradanje, zelena boja koja je u središtu cvijeta predstavlja nadu, dok 11 latica simboliziraju 11. juli 1995. godine.

 

(FENA/md)

 

 

BLIN
KOMENTARI