Prema riječima Američkog historičara Leona Litvaka (“Past Imperfect, History According to the Movies”), film prikazuje Afroamerikance kao “nižu vrstu”, karakterističnu po “opakoj bestijalnosti” i “primitivnoj seksualnosti”.
Walter Long (jedan od bijelaca koji u filmu glume crnce) pojavljuje se u ulozi Gasa, bivšeg radnika na plantaži, koji žudi za mladom i nevinom bjelkinjom Florom Kameron (Me Marš). Da ne bi bila silovana, ona počini samoubistvo.
Sada na scenu stupa Kju-kluks klan, koji dolazi da spašava bijele južnjakinje u načelu i konkretno, junakinju koju igra zvijezda nemog filma Lillian Gish, još jednu plavokosu ljepoticu kojoj prijeti opasnost od mulata, zamjenika guvernera Lincha (koga glumi George Sigmann).
Film u prvi plan ističe opasnost od crnačke vlasti. Afroamerikanci su prikazani kao državni zakonodavci, sudije, porotnici, glasači i naoružani vojnici koji nameću ravnopravnost. Tamnoputi zakonodavci Južne Karoline hodaju neobuveni, piju viski i jedu piletinu u parlamentu dok uvode zakon koji omogućava brakove između bijelaca i crnaca.
Holywood priznao grešku 97 godina kasnije
Izražavajući zahvalnost za nagradu Oscar, koju je dobio ove godine za pjesmu “Glory” iz filma “Selma”, John Legend je upozorio “da je zakon o pravu glasa, za koji su se aktivisti za građanska prava borili 50 godina, ugrožen, ali u filmu “Rođenje nacije” su upravo crnci prikazani kao oni koji tjeraju belce sa pločnika.
Tek 97 godina kasnije Holiwood je ispravio pogrešnu Grifitovu sliku o velikom republikanskom abolicionisti Thaddeusu Stevensu, koji je poslužio kao inspiracija za lik negativca Austina Stounmenna (igra ga Ralph Louis).
Tommy Lee Jones je 2012. nominovan za Oskara za ulogu u filmu "Lincoln", u kome igra ovog hrabrog kongresmena koji se borio za emancipaciju i pravo glasa Afroamerikanaca i živio sa tamnoputom ženom.
(blic.rs/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/dh)