U SKLOPU PROGRAMA GRADOLOGIJA

Kolektivna šetnja kroz Sarajevo: Prostor sjećanja, prostor koji se mijenja...

Arhiva 02.03.14, 10:27h

Organizatori šetnje Udruženje za kulturu i umjetnost CRVENA i LIFT prostorne inicijative, pojašnjavaju da šetnjom propitujemo sami sebe, naša sjećanja, dobra ili loša, predrasude o drugima, kao i želje koje su vezane za gradski prostor, koji često i ne poznajemo dovoljno da bismo primijetili da se mijenja i da više nije prostor koji smo poznavali ili o kojem znamo neku urbanu priču

Sunce izmamilo Sarajlije u šetnju/ Foto: DEPO PORTAL

Kolektivna šetnja Sarajevom kao zajedničko i ponovno otkrivanje grada korak po korak, kao putovanja kroz vrijeme i prostor tokom koje svako stvara svoj zamišljeni grad koji će oslikati skicama, fotoaparatom, zabilježiti videokamerom, opisati pričom ili pjesmom, bit će organizirana gradom danas u 11 sati u sklopu programa Gradologija.

Organizatori šetnje Udruženje za kulturu i umjetnost CRVENA i LIFT prostorne inicijative, pojašnjavaju da šetnjom propitujemo sami sebe, naša sjećanja, dobra ili loša, predrasude o drugima, kao i želje koje su vezane za gradski prostor, koji često i ne poznajemo dovoljno da bismo primijetili da se mijenja i da više nije prostor koji smo poznavali ili o kojem znamo neku urbanu priču.

Stoga šetnja ima unaprijed određeni početak i kraj u stvarnom prostoru grada Sarajeva, dok njihovo spajanje, ulicama, stepenicama, parkingom ili parkovima će zavisiti od grupe građana i građanki koji će učestvovati u šetnji. Trajanje šetnje je od dva do pet sati, a polazna tačka šetnje je u unutrašnjem dvorištu zgrade Marijin-Dvor, koji se još naziva i Marijin park, a ulaz je u Dolinoj 5.

- Zajednički prostor, u globalnom ali i lokalnom društveno-političkom kontekstu ima poseban značaj te zaslužuje sistematsko propitivanje. Pojava, svrha i korištenje "zajedničkog" kao koncepta i prostorno se propituje u mnogim savremenim gradovima, dok je u slučaju Sarajeva ovo pitanje na marginama interesa javnosti - kazala je za Agenciju Fena direktorica Udruženja za kulturu i umjetnost Crvena Danijela Dugandžić-Živanović.

Transformacije značenja i odnosa javnog i zajedničkog koje postavljaju mnogostruke izazove za budućnost grada više su nego vidljive na primjeru Sarajeva i zato zahtijevaju, ne samo slojeviti pristup, nego i kontinuirani zajednički angažman različitih društvenih aktera.

- Gradologija je transdisciplinarni istraživačko-aktivistički program čiji je primarni objekt interesa urbani prostor Sarajeva, njegovi stanovnici te njegovi nerealizirani i skriveni potencijali - kazala je Dugandžić- Živanović.

Ona pojašnjava da gradologija ispituje i problematizira značenje, funkciju i odnos javnog i zajedničkog prostora u gradu, političku ulogu prostora i uspostavlja platformu kroz koju će biti moguće kritički propitivati uloge građana i građanki, profesionalaca/ki, upravnih organa i stručnih tijela u definiranju ciljeva, parametara i dinamike urbanog razvoja.

(Fena)