Procjenjuje se da jedna od deset žena pati zbog pretjerane dlakavosti po licu i tijelu. Zašto?
‘Ponekad je rasa ili porodično naslijeđe glavni uzrok dlakavosti, a ne neki medicinski problem. Osobe koje vuku porijeklo iz južne Azije i Mediterana uglavnom imaju više dlaka od onih sa sjevera. No, moguće je da potičete iz ‘dlakave’ porodice bez obzira na geografsko porijeklo', kaže dr. Rina Davison, endokrinologinja iz londonske univerzitetske bolnice Whipps Cross.
Kolači i keksi
Jedete li velike količine slatkih, rafiniranih ugljikohidrata, primjerice onih u kolačima i keksima, to može potaknuti pretjeranu dlakavost. Ova hrana ima visoki glihemijski indeks, što znači da ispušta energiju naglo i brzo, te uzrokuje neravnotežu inzulina. Naime, ovaj hormon postaje manje učinkovit pri snižavanju šećera u krvi, pa je tijelo primorano izlučivati dodatne količine inzulina. Problem nastaje jer povišene količine inzulina potiču faktor rasta, jajnici proizvode previše ‘muškog’ hormona testosterona, a to dovodi do dlakavosti.
Policistični jajnici
Policistični jajnici glavni su uzrok pretjerane dlakavosti kod žena. Kad su jajnici prekriveni malim cistama, jajašca se ne ispuštaju na vrijeme ili uopće ne izlaze, zbog čega su mjesečnice neredovne ili izostaju. Ovo može smanjiti plodnost te uzrokovati akne. Jedan od glavnih simptoma je poveća razina muških (androgenih) hormona, a to potiče dlakavost. Ukoliko je pretjerana dlakavost posljedica hormonalne neravnoteže, obično se pojavljuje na bradi, iznad gornje usne, zaliscima, prsima i unutarnjoj strani bedara, jer su ovo područja osjetljivija na testosteron.
Osim policističnih jajnika, hormonalnu neravnotežu može uzrokovati pojava tumora jajnika i nadbubrežne žlijezde. Zbog opasnosti od neplodnosti i mogućih ozbiljnijih bolesti, provjerite svoje stanje kod endokrinologa.
Ekcem
Ljudi s kožnim bolestima, kao što su ekcem ili psorijaza, također mogu biti izrazito dlakavi. Naime, kožne bolesti posljedica su upalnih procesa, pa zbog toga dolazi do većeg priljeva krvi u ova područja, što potiče rast.
Testosteronski gel
Ukoliko muškarac koristi testosteron u gelu kako bi povisio nivo hormona, on se putem kože može prenijeti na ženu. To je dovoljno da potakne rast dlaka, posebno na licu. Slično se može dogoditi i s testosteronom propisanim za povećanje seksualne želje, u proizvodima protiv ćelavosti ili u nekim tabletama protiv visokog tlaka.
Anoreksija
Osobe pogođene anoreksijom dobiju lanugo dlake koje su sitne i prekrivaju cijelo tijelo. Ne zna se zašto dolazi do ovog rasta jer nije riječ o hormonalnom uticaju.
Steroidi
Kortikosteroidi se koriste protiv upala i za liječenje stanja kao što su astma i reumatoidni artritis. Sadrže sintetsku verziju hormona kortizola, koji se s vremenom može nakupiti u tijelu. Koriste li se duže od četiri ili šest mjeseci, može doći do Cushingovog sindroma – debljanja, crvenog, podbuhlog lica i pretjerane dlakavosti po tijelu.
Menopauza
S opadanjem proizvodnje estrogena u menopauzi, testosteron može postati dominantniji. Testosterona uopće ne bi trebalo biti u velikim količinama, no budući da je došlo do promjene omjera, žene postaju osjetljivije na tipično muške probleme kao što su ćelavost, pojava dlakavosti lica i akne. Problem može nastati i zbog hormonalne terapije, ukoliko uzimate progestagene koji su slični testosteronima.
Oralna kontracepcija
Iako neki ginekolozi tvrde da vas oralna kontracepcija neće udebljati, niti uzrokovati dlakavost, na uputama samih kontraceptivnih tableta među nuspojavama se ponekad nabraja i mogućnost pojačane dlakavosti. Čitajte upute i razgovarajte o konkretnom djelovanju tableta koje vi koristite s vašim ginekologom.
(Magazin.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)