Ni u jednoj evropskoj zemlji nije se tako dugo čekalo na plasman na Svjetsko prvenstvo kao u Bosni i Hercegovini. Mnogi ljudi u BiH se nadaju da bi ovaj uspjeh mogao barem donekle ujediniti ovu podijeljenu zemlju, prenosi Sport.ba.
Dok Bošnjaci navijaju za Zmajeve, dobar dio bosanskih Srba i Hrvata navija za Srbiju i Hrvatsku.
Međutim, to se polako počelo mijenjati kada je BiH 2011. godine u Genku sa 4:2 savladala Belgiju.
Ipak, tada se u kafićima u Republici Srpskoj nisu prenosile utakmice, a premijer ovog bh. entiteta Milorad Dodik je izjavio kako je za BiH navijao samo onda kada su igrali protiv Turske.
Stvari se, međutim, polako mijenjaju. Sve više Srba i Hrvata u BiH počinje sa simpatijama pratiti utakmice reprezentacije svoje domovine. Mišo Vidović, novinar iz Sarajeva, javlja kako je povećan interes za Zmajeve u srpskom dijelu zemlje.
Međutim, taj je interes dobrim dijelom i zbog čovjeka, koga su davno proglasili izdajicom srpskog naroda od strane nacionalista.
Bosanski Srbin Marjan Mijajlović danas je jedna od najpopularnijih osoba u Bosni i Hercegovini. On komentariše utakmice za privatnu TV stanicu FACE TV. Sa svojim glasom i komentarima, on plače i luduje zajedno sa publikom.
On spontano odgovara klasičnom bosanskom mentalitetu. Kada je BiH u utorak u Litvaniji pobjedom izborila Brazil, Mijajlović je skočio pred kamere i grlio se i slavio sa reprezentativcima BiH. Ništa nije bilo planirano, sve se desilo spontano, a upravo to je njegova čar.
Mijajlović je postao kult u Bosni. Dao je nadimke Edinu Džeki (Dijamant) i reprezentaciji (Zmajevi).
“Kako ću izdržati zadnjih 20 minuta, a da ne dobijem srčani udar?”, pitao se Mijajlović u mikrofon, nakon što je Vedad Ibišević postigao gol u Litvaniji.
Na kraju je utakmice u transu ponavljao: Bosna je u Brazilu, Bosna je u Brazilu… a to je samo dodatno zapalilo navijače, koji ovog momka ludo vole.
Mijajlović sebe vidi veoma jednostavno, kao bh. patriora.
“Moje ime je Marjan i ja volim Bosnu”, kaže ovaj komentator.
Rođen je u Tuzli 1972. godine, ali je dobar dio života živio u Srbiji.
Bez obzira na sjajne finansijske ponude koje ima iz Srbije, Marjan je odlučio ostati u Bosni i Hercegovini. Zbog toga ga nacionalisti još više mrze.
Fudbal nije sila ne samo u Bosni i Hercegovini, već i u svijetu. Međutim, u Bosni i Hercegovini uspjeh reprezentacije i ovaj komentator su političko pitanje.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)