Dvadesetak pristalica Pro NRW-a protestovalo je zbog gradnje džamije
Izvor: Deutsche Welle
Bošnjački džemat u Wittenu na udaru je desno ekstremističke stranke Pro NRW. Građani su ipak odlučno stali uz predstavnike džemata Witten. Demonstracije desničara su sramota za Njemačku, ocjene su antidemonstranata.
Uz tipičnu antiislamsko raspoloženje i ikonografiju prekriženih simbola džamije u gradu Wittenu su održane demonstracije protiv izgradnje džamije Islamske zajednice Bošnjaka u Njemačkoj. Organizatori demonstracije su pripadnici desničarske partije Pro NRW.
U strogom centru Wittena su se s jedne strane našli pripadnici Pro NRW-a, a sa druge građani koji su došli iskazati podršku svojim sugrađanima, pripadnicima džemata Witten, odnosno članovima Bosanskog kulturnog centra Witten.
Brojni građani Wittena su se suprotstavili idejama Pro NRW-a
Nastup simpatizera desničarske stranke Pro NRW protekao je uz tek 20-ak predstavnika ove marginalne političke stranke, čiji osnovni aduti su antiislamska kampanja i borba protiv izgradnje džamija s munarom na tlu Sjeverne Rajne-Vestfalije. Predstavnik demonstranata je preko megafona, umjesto Wittena, pozdravio Hattingen.
To je bio uvod u prilično dug govor o Njemačkoj kao kršćanskoj zemlji u kojoj džamije i muslimani nemaju svoje mjesto. U nastavku obraćanja mogli su se čuti i tipični toposi iz omraženog i neslavnog nacionalsocijalističkog perioda njemačke istorije, ali i o superiornosti Nijemaca i njihovim kulturnim, umjetničkim i tehnološkim dostignućima.
Građani Wittena jasno osudili demonstracije
Na drugoj strani se, među onima koji osuđuju ovakve poteze desničara i nacionalista, okupilo oko 250 građana Wittena. Zvižducima i uzvicima protiv nacista građani su nadjačavali obraćanje predstavnika Pro NRW-a.
Bio je to jasan znak podrške, kako se moglo čuti, ne samo Bošnjacima, već i svim migrantima u ovom gradu. Među okupljenima su bili predstavnici evangelističke i katoličke crkve, pripadnici Baha'i religije, predstavnici sindikalnih organizacija, političari iz stranaka Ljevice (Die Linke) i Socijaldemokratske partije Njemačke (SPD), članovi gradske uprave i aktivisti građanskih udruženja.
Penzionisani evangelistički sveštenik Dietrich Schwarze demonstracije Pro NRW-a je okarakterisao kao tužnu pojavu u njemačkom društvu. „Oni ništa ne znaju o islamu i to su samo radikalni članovi našeg društva. Ja dugo sarađujem sa Islamskom zajednicom Bošnjaka, zajedno smo uradili dosta toga i imam puno prijatelja među njima. Predstavnici Pro NRW-a samo koriste trenutno raspoloženje protiv islama koje je iz različitih razloga prisutno kod pojedinih ljudi i žele skrenuti pažnju na sebe“, rekao je Schwarze.
Poslanik SPD-a u Bundestagu Ralf Kapschack se tokom protivdemonstracija obratio okupljenim građanima i istakao da je „radostan što su građani pokazali da stoje iza pravih i civilizacijskih vrijednosti“.
„U Wittenu živi 113 nacionalnosti i nemamo nikakvih problema. Okupljeni na anti-demonstracijama su jasno pokazali da su građani protiv rasne i svake druge diskriminacije, mržnje i nasilja. Želimo poslati jasnu poruku solidarnosti sa našim građanima islamske vjeroispovjesti“, rekao je Ralf Kapschack u izjavi za Deutsche Welle.
Islamska zajednica Bošnjaka je dobrodošla u Witten
Predstavnici Islamske zajednice Bošnjaka u Njemačkoj i Bosanskog kulturnog centra u Wittenu izrazili su zadovoljstvo zbog podrške svojih sugrađana, a demonstranti Pro NRW-a ih, kako kažu, niti plaše, niti mogu zaustaviti radove na džamiji koja je trenutno u izgradnji.
Idejno rješenje džamije koja bi trebalo da bude gotova krajem godine
„Ovaj objekat je nama prijeko potreban i za njegovu izgradnju posjedujemo sve dozvole i dokumentaciju. U našem džematu se okupljaju muslimani iz BiH, Srbije, Crne Gore, Kosova i Makedonije i novi objekat će zadovoljiti sve naše duhovne i kulturne potrebe. Iznenađeni smo da ima takvih ideja zasnovanih na opasnoj i zastarjeloj ideologiji“, rekao je imam džemata u Witten-u Ruvejd Jahić.
Sve dozvole za izgradnju džamije predstavnici Bosanskog kulturnog centra Witten su, kako ističe Edhem Kadrić, predsjednik Odbora džemata u Wittenu, dobijene bez ikakvih problema i uz veliku podršku gradskih i pokrajinskih vlasti. Ovdje se, dodaje on, okupljaju vjernici i građani BiH iz brojnih gradova u okruženju, a sam džemat broji oko 180 članova.
Za Armina Sućesku, sekretara Bosanskog kulturnog centra u Wittenu je ovaj razvoj događaja očekivan.
„Mi smo već 15 godina aktivni sudionici međureligijskog dijaloga ovdje i ne čudi me što su građani stali uz nas. Baš zbog takvog odnosa i uživamo povjerenje. Ovo je takozvana otvorena džamija i mislim da bi recimo Turci za gradnju istog objekta imali sigurno više problema nego mi“, naglašava Sućeska.
(Dw.de, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)