Foto: Crometeo.hr
Ekstremno hladna fronta koja je posljednjih dana "okovala" Rusiju ide prema istočnoj Evropi, a jače zahlađenje će se osjetiti i u našim krajevima, gdje će u drugoj polovini sedmice temperature na nekim mjestima pasti i do zimskih -5 stepeni Celzijusa, prenosi crometeo.hr.
U ruskom Krasnojarsku temperatura je posljednjih dana pala na -6,5 stepeni Celzijusa, što je najniža izmjerena temperatura od početka službenih meteoroloških mjerenja za mjesec septembar. Podaci su to ruskog Hidrometeorološkog instituta.
Dosadašnja rekordno niska temperatura iznosila je -6,4 stepena Celzijusa i izmjerena je 27. septembra 1988.
Institut ističe da se spomenuta vrijednost odnosi na prosječnu dnevnu, a ne minimalnu temperaturu, a to znači da su minimalne vrijednosti ovog septembra padale i ispod -15 stepeni Celzijusa.
Jako polje visokog tlaka zraka nad Skandinavijom sljedećih dana će "rusku" hladnoću odgurnuti prema istočnoj Evropi i dalje, sve do Grčke i sjevera Turske. U Ukrajini će dnevne temperature biti od 4 do 6 stepena Celzijusa, a noćne bi u dijelovima zemlje mogle padati do čak -10 stepeni Celzijusa.
Mnoga će spomenuta područja u ovoj sedmicei imati i preuranjeni prvi snijeg sezone.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/av)
IZ RUSIJE 'S LJUBAVLJU'
U Evropu stiže snijeg, temperature padaju na minus 10 stepeni!?
Arhiva 30.09.13, 18:29h
PODIJELI NA
24 SATA
Crnadak: Cvijanović je bila protiv zakona o zaštiti ustavnog poretka RS, zato je povučen
Da li ste zeleni, plavi ili crveni: Struja poskupljuje, ali neće biti svima isto
Tinejdžeri nestali u blizini granice sa BiH javili se porodici: 'Krenuli su na bazen, a završili na moru...'
Veliki požar izbio kod Bijele Tabije na Vratniku: Ispaljen vatromet, a onda je buknula vatra...
U ruskom Krasnojarsku temperatura je posljednjih dana pala na -6,5 stepeni Celzijusa, što je najniža izmjerena temperatura od početka službenih meteoroloških mjerenja za mjesec septembar. Podaci su to ruskog Hidrometeorološkog instituta