Primjer dvostrukih diplomatskih aršina je i angažman ambasadora u oslobađanju Ejupa Ganića i Jovana Divjaka, koji su takođe osumnjičeni za ratne zločine nad Srbima. Pored ambasadora u Austriji Harisa Hrlea za slobodu Divjaka u Beču borili su se i ministar inostranih poslova Sven Alkalaj i član Predsjedništva BiH Željko Komšić.
Vučurevića, koga je u ponedjeljak uhapsio MUP Srbije na osnovu potjernice iz Hrvatske, koja ga tereti za ratne zločine na području Dubrovnika 1991. godine, juče u pritvoru u Šapcu posjetio je generalni konzul BiH u Srbiji Oliver Mičić.
Zamjenik ministra inostranih poslova BiH Ana Trišić-Babić rekla je juče "Glasu Srpske" da su ambasade BiH u Beču i Londonu u slučajevima Divjak i Ganić djelovale van svojih nadležnosti i prekršile pravila ponašanja.
- Dužnost Ambasade BiH ili Ministarstva inostranih poslova (MIP) nikada nije bila da bude angažovana politički, a to se i te kako dešavalo - rekla je Trišić-Babić.
Ona je kazala da će Vučurević kao državljanin BiH imati svu institucionalnu zaštitu Ambasade BiH u Srbiji i bez zalaganja diplomata kakva su viđena u Londonu i Beču.
- Od ovoga ne treba praviti političke procese kako se to do sada radilo u slučajevima Divjak i Ganić posredstvom MIP-a, niti skupljati jeftine poene. Ono što je problem jeste da priča oko angažmana pojedinih ambasadora nikada nije dovedena do kraja niti je utvrđeno zašto su se ponašali mimo propisa, ali o tome će se još razgovarati i utvrdiće se njihove greške u radu - rekla je Trišić-Babić.
Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić izjavio je da očekuje da organi vlasti i Ambasada BiH u Beogradu barem dijelom pokažu interes za Vučurevića kao što su to radili u nekim drugim slučajevima hapšenja državljana BiH.
- Očekujem da pravosudni organi Srbije u daljem pravnom postupanju budu objektivni da čitav slučaj ne bi dobio neželjene političke konotacije - istakao je Radojičić.Vučurevića su posjetili i njegov sin Zoran i predsjednik SDS-a Mladen Bosić. Bosić je "Glasu Srpske" izjavio da od institucija RS i Srbije traži da se ovaj ispolitizovani slučaj riješi što prije.
- Ponašanje Ambasade BiH u Srbiji u "slučaju Ilije Jurišića" bilo je takvo da su odmah krenuli u akciju. Ambasada sa Arnautom na čelu je sve vrijeme pružala podršku bošnjačkom političkom vrhu koji je stao u odbranu Jurišića - rekao je Bosić.
Vučurević je uhapšen na graničnom prelazu Karakaj između Zvornika i Malog Zvornika. Viši sud u Šapcu odredio mu je ekstradicioni pritvor od 18 dana. U sudu su kazali da Vučurević neće biti saslušan dok Hrvatska, koja je raspisala potjernicu za njim, ne dostavi odgovarajuću dokumentaciju.
- Sud neće dalje postupati dok ne stigne zvaničan zahtev za izručenje uz odgovarajuću dokumentaciju - rekao je juče "Glasu Srpske" portparol ovog suda Slobodan Velisavljević.
U Ministarstvu pravde Srbije kazali su juče "Glasu Srpske" da Vučurević ima samo državljanstvo BiH, dok članovi njegove porodice kažu da ima i državljanstvo Srbije. U slučaju da Vučurević ima državljanstvo Srbije ne može biti izručen Hrvatskoj, dok bilo koje drugo državljanstvo ne sprečava njegovo izručenje.Ministar pravde Srbije Snežana Malović izjavila je juče da očekuje da Hrvatska uputi zahtjev za izručenje Vučurevića i da za to ima 18, odnosno 40 dana ako zatraži produženje roka. Ona je dodala da Vučurević nema srpsko državljanstvo, ali da je 2008. godine konzulatu Srbije u BiH podnio zahtjev za njegovo dobijanje.
Predsjednik RS Milorad Dodik izjavio je da je hapšenje Vučurevića iznenađujuće i neprihvatljivo.
- Radi se o časnom čovjeku i mora mu se obezbijediti da se brani sa slobode - naveo je Dodik i dodao da optužnice ne doprinose stabilizaciji i pomirenju u regionu.
Predsjednik Hrvatske Ivo Josipović izjavio je da je politika pomirenja najvažnija na ovim prostorima, ali da ona uključuje i odgovornost za ratne zločine.
(Glassrpske.com/dg)