- Najviše nafte iz bušotine isticalo je prije nego je stavljen "poklopac" 3. juna - izvjestio je američki geološki zavod.
BP-ov direktor će se sljedeće sedmice sastati s američkim predsjednikom Barakom Obamom. Premijer Velike Britanije, Dejvid Kameron i američki predsjednik će se susresti ovog vikenda.
Podsjećamo, nafta u Meksički zaliv ističe od 20. aprila kada je eksplodirala i potonula platforma Dip Horizon, a u eksploziji je poginulo 11 radnika.
BP je izvijestio kako je naprava postavljena na bušotinu u srijedu prikupila 15.800 barela nafte, što je samo malo više nego je sakupila u utorak.
Američki državni odvjetnik Erik Holder juče je upozorio kako Vašington neće platiti čišćenje obale, te da BP treba biti odgovoran za sve štete.
Dejvid Kameron je tokom posjete Afganistanu rekao da je naftna mrlja u Meksičkom zalivu "ekološka katastrofa": - BP mora napraviti sve što je potrebno kako bi riješio situaciju, a britanska vlada je spremna pomoći.
(BLIN/tg)
KATASTROFA U MEKSIČKOM ZALIVU
U more odlazi duplo više nafte!
Arhiva 11.06.10, 09:34h
PODIJELI NA
24 SATA
Počasni plotun za šejha i generala Armije RBiH: Obavljen ukop Halila Brzine u Tekiji 'Stolac'
Ovo je poseban dan: Počinje izgradnja južne tribina stadiona Grbavica, nosit će ime po legendi Manijaka
U moru na jugu Hrvatske pronađena opasna bakterija: Na ovoj plaži ne preporučuje se kupanje, opet fekalije zagadile vodu
Je li to skandal ili ne: Turistkinja na poznatoj dalmatinskoj plaži skinula gornji dio bikinija pred porodicama i djecom
Procjenjuje se da je čak do 40 hiljada barela nafte dnevno moglo isticati iz eksplodirane bušotine Britiš Petroleuma u Meksičkom zalivu.