Taj dogovor znači da bi se o nacrtu rezolucije moglo glasovati već u srijedu, javlja Reuters pozivajući se na zapadne diplomate. Po istom izvoru, rezoluciju će najvjerojatnije poduprijeti 12 od 15 članica vijeća, uključivo svih pet zemalja s pravom veta.
Američki ministar obrane Robert Gates izrazio je uvjerenje da će UN odobriti nove sankcije protiv Irana. Poručio je, zajedno s britanskim kolegom Liamom Foxom, da još ima vremena da se Teheran zaustavi u izradi atomske bombe. AP javlja da je ruski izvor blizak raspravama u Vijeću sigurnosti u utorak potvrdio da je o sankcijama UN-a protiv Irana postojao "potpun dogovor".
- Prijedlog sankcija protiv Irana bio je u potpunosti dogovoren. Ne vidimo u tome nikakav problem i držim da ga nikad nije ni bilo - rekao je dužnosnik u Moskvi koji je želio ostati neimenovan. Iranski predsjednik Mahmud Ahmadinedžad, koji se nalazi u Turskoj zajedno s ruskim premijerom Vladimirom Putinom, upozorio je Moskvu da se ne svrstava na stranu iranskih neprijatelja.
- Nema velikog problema, ali Rusi moraju biti oprezni da se ne svrstaju na stranu neprijatelja iranskog naroda - kazao je Ahmadinedžad novinarima na rubu skupa o izgradnji mjera povjerenja u Aziji (CICA).
Putin je kazao da je rezolucija bila "praktički dogovorena", dodavši da sankcije ne bi smjele biti "pretjerane". - Mislim da ta rezolucija ne bi smjela biti pretjerana, ne bi smjela dovesti iransko vodstvo i narod u nezgodan položaj koji bi stvarao zapreke razvoju iranske miroljubive nuklearne energije - kazao je Putin.
Iranski predsjednik je ponovio da je dogovor s Turskom i Brazilom o zamjeni uranija bila prilika koja se neće ponoviti.
(DEPO/ma)
VIJEĆE SIGURNOSTI UN
Dogovorene nove sankcije protiv Irana
Arhiva 08.06.10, 19:37h
PODIJELI NA
24 SATA
Kako su vođe Hamasa izbjegle smrt tokom izraelskog napada: Otišli klanjati, telefone ostavili u rezidenciji?!
Upozorenje za građane Kantona Sarajevo: Obilne padavine stižu... Ako primijetite opasnost, nazovite OVAJ broj!
Čini čuda za libido, san, probavu, mozak...: Zaboravljeno voće raste u Dalmaciji, ima 20 puta više C vitamina od limuna!
Novi potez: Ujedinjeni Arapski Emirati zabranili Izraelu učešće na konferenciji o odbrani nakon napada u Kataru
Ključne sile u Vijeću sigurnosti UN-a dogovorile su se o popisu novih iranskih pojedinaca i tvrtaka koje će se naći na udaru četvrtih sankcija protiv Islamske Republike, izvješćuju u utorak agencije pozivajući se na diplomate.