ISTRAŽIVANJE 'TENDERA' O PORASTU KORUPCIJE U BIH

Čak 70 posto javnih nabavki realizovano bez javnog oglašavanja!

Arhiva 17.01.13, 19:04h

Istraživanje koje je provelo Udruženje građana "Tender“ pokazuje da je od oko četiri milijarde KM utrošenih u javnim nabavkama u 2012. godini njih čak 70 odsto realizovano bez javnog oglašavanja

korupcija - javne nabavke"Istraživanje koje je proveo UG ’Tender’ u protekloj 2012. godini, jasno pokazuje da se kontinuitet rasta korupcije nastavlja i da je učešće netransparentnih postupaka nabavki, provedenih putem direktnih sporazuma, konkurentskih zahtjeva i pregovaračkih postupaka bez objave, u ukupnoj vrijednosti potpisanih ugovora, dostigao rekordan procenat i u svjetskim razmjerama od oko 70 odsto, što sve odgovorne za provođenje Zakona, ali i najodgovornije, prije svega u najvećim političkim partijama, zakonodavnoj i izvršnoj vlasti, mora i te kako da zabrine“, rekao je na konferenciji za novinare održanoj danas u Banjaluci generalni sekretar UG "Tender“ Željko Grujić.

On je naglasio da je od oko četiri milijarde KM, koliko se procjenjuje godišnje trošenje u ukupnim nabavkama roba, usluga i radova od strane ugovornih organa, u prošloj godini u Službenom glasniku Bosne i Hercegovine (BiH) objavljeno 6.376 nabavki, na osnovu kojih je potpisana ukupna vrijednost ugovora od 1.213.632.286,80 KM, što predstavlja učešće od samo 30 odsto ukupno utrošenih sredstava u javnim nabavkama.

"Ako se ima u vidu spoznaja da se cijene u potpisanim ugovorima, po provedenim netransparentnim, u odnosu na jedino poštene otvorene postupke, koji se jedino javno oglašavaju, dodatno uvećavaju od 20 do 60 odsto, onda se sa pravom može konstatovati enormno godišnje učešće korupcije i do 800 miliona KM“, rekao je Grujić.

On je naglasio da ključne razloge za sve "organizovaniju pljačku“ sredstava poreskih obveznika i građana UG "Tender“ i druge institucije poput službe revizija javnog sektora, vide u normativnim manjkavostima i nejasnoćama, a još više u neprimjerenom i nezakonitom postupanju ključnih institucija prije svega Agencije za javne nabavke, Ureda za razmatranje žalbi te Suda BiH.

Grujić je istakao je da Nacrt zakona UG "Tendera“ u strateškom cilju može da obezbijedi potrebno preventivno ukupno djelovanje, znatno veće osposobljavanje nabavnih službi i njihovo sertifikovanje, kao i primjenu oštrijih sankcija prema prekršiocima odredbi zakona u ugovornim organima i ponuđačima, čime bi se efikasnijom pravnim zaštitom podigao opšti nivo odgovornosti i time obezbijedilo najracionalnije trošenje javnih sredstava.

Projekt menadžer Igor Vukojević je istakao da je Agencija za javne nabavke BiH i u toku prošle godine, kako je rekao, uporno odbijala da prihvati prije svega antikoruptivna rješenja koja je UG "Tender“ u formi više od 40 amandmana nudio sa ciljem da se donese kvalitetan i efikasan Zakon o javnim nabavkama nakon čega je ovo udruženje odlučilo da samo ponudi vlastitu verziju novog Nacrta zakona o javnim nabavkama.

On je dodao da je Nacrt zakona o javnim nabavkama UG "Tender“ 30. decembra prošle godine dostavljen svim političkim partijama u Parlamentu BiH kao i delegatima Parlamentarne skupštine BiH, Vijeću ministara BiH, Agenciji za javne nabavke BiH, Uredu za razmatranje žalbi te sredstvima javnog informisanja.

Vukojević je istakao kako se nada da će njihov Nacrt zakona biti prihvaćen, a čijom će se primjenom obezbijediti manji stepen korupcije u javnim nabavkama kao i ušteda više stotina miliona KM na godišnjem nivou.

On je dodao da je navedeno istraživanje UG "Tender“ provedeno realizacijom projekta "Praćenje i analiza provođenja javnih nabavki u BiH“ koji je finansirala Ambasada Kraljevine Holandije.

(Federalna.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)