Naime, u ponedjeljak je u velikoj sali Generalne skupštine UN-a održan koncert povodom Srpske nove godine čiji je domaćin bio predsjedavajući Generalne skupštine UN-a Vuk Jeremić, a gdje je beogradski hor "Viva Vox" izveo "Marš na Drinu".
- Žrtve genocida u Srebrenici su posebno ogorčene činjenicom da se u sjedištu UN-a, odakle je trebala uslijediti odlučna akcija da se zaustavi genocid pod zastavom ove međunarodne institucije, održavaju takve manifestacije koje veličaju ratne zločine i njihove izvršitelje, kazala je predsjednica udruženja "Srebreničke majke" Hatidža Mehmedović.
Videoklip sa snimkom ove proslave se još nalazi na zvaničnoj web stranici UN-a i to posebno pogađa žrtve genocida koje od generalnog sekretara UN-a Ban Ki-muna zahtijevaju da pod hitno skine sporni snimak.
- Ovo je prilika da Ban Ki-mun dokaže da nije razumio tekst i poruku ove muzike, jer sve ovo jasno upućuje na zaključak da je UN imao ulogu saveznika zločincima koji su počinili genocid nad našim najmilijim - rekla je Mehmedović.
Predsjednik Asocijacije studenata Srebrenica Almir Salihović je naglasio da žrtve genocida u Srebrenici i Žepi potpuno podržavaju zahtjeve organizacija civilnog društva da sramni videoklip bude sklonjen sa službene stranice UN-a i da "očekuju da se UN i Ban Ki- mun lično izvine zbog ovog sramotnog čina".
U zajedničkom pismu Američkog vijeća za BiH, Kongresa Bošnjaka Sjeverne Amerike, Instituta za istraživanje genocida iz Kanade i Bosansko-američkog instituta za istraživanje genocida poslanom Ban Ki-munu navedeno je da je "koncert skandalozna uvreda žrtava iz BiH".
Nadalje, ove organizacije traže od UN-a da se javno izvini zbog ovog čina.
U pismu je navedeno da je 350.000 bosanskih Amerikanaca i 50.000 bosanskih Kanađana razočarano i uvrijeđeno koncertom.
Nadalje, pojašnjeno je da je genocid koji je proveo srpski agresor u Srebrenici i Žepi kao i drugim dijelovima BiH izveden upravo uz tu pjesmu.
- Ta je fašistička pjesma korištena za inspiraciju širenja mržnje svega nesrpskog i korištena je također kao instrument poticanja inspiracije srpskih nacionalista na ubijanje tisuća nesrpskih civila - stoji u pismu.
Zbog, kako je navedeno, sramotne uloge Ujedinjenih naroda u genocidu koji su počinile srpske snage u gradovima širom BiH, žrtve genocida ističu da je "bilo užasno vidjeti kako su prostorije Ujedinjenih naroda iskorištene za izvođenje ove ratnohuškačke pjesme".
(FENA/em)
ŽRTVE GENOCIDA U BIH PISALE BAN KI-MOONU
Ogorčeni smo činjenicom da se u UN-u priređuju manifestacije koje veličaju genocid
Arhiva 17.01.13, 14:54h
PODIJELI NA
24 SATA
U prepunoj Skenderiji pala Ilirija: Košarkaši Bosne u odlučujućoj utakmici nadigrali Slovence i plasirali se u ABA ligu!
Zaključci Bećirovića i Komšića pali u vodu: NSRS podržala veto Cvijanović, ruku digao i veći dio opozicije
Haos na koridi kod Kaknja: Vrata arene ostala otvorena, bikovi pobjegli među publiku, nastala panika...
'Hau jes no': Ponovo 'gore' društvene mreže, govor Ane Brnabić na engleskom jeziku izazvao lavinu
Žrtve genocida u Srebrenici i Žepi, kao i organizacije civilnog društva koje okupljaju iseljenike iz BiH u SAD-u i Kanadi uputili su pismo generalnom sekretaru UN-a Ban Ki-munu u kojem traže da skine s internet stranice UN-a 'Marš na Drinu'