Kako prenosi Business Insider Japan će kupnjom državnih obveznica zemalja čiji je kreditni rejting na razini 'smeća' preko svoje središnje banke 'osvojiti' Evropu, izbori u Italiji uništit će euro, dok će Rusija svim snagama pokušati uspostaviti moć nekadašnjeg SSSR-a.
Ovo su samo neki od događaja koji bi prema izvještaju investicijske banke Morgan Stanley u sljedećoj godini mogli promijeniti tok svjetske povijesti. Rast svjetske ekonomije i dalje će ostati u 'zoni sumraka' - negdje između blagog rasta i ponovnog pada u recesiju, predviđaju u Morgan Stanleyu.
Analitičari upozoravaju da bi se iduće godine u svjetsku ekonomiju mogla vratiti velika inflacija, te tako mnogim investitorima izazvati 'srčne napadaje' , a rast cijena pšenice mogao bi dovesti do novih nemira i pobuna.
Inflacija bi se mogla ponovno vratiti na velika vrata zbog još jedne suše koja bi tako ograničila poljoprivrednu proizvodnju, a Australiju očekuje recesiju nakon 21 godine.
Nakon što se američki političari neće uspjeti dogovoriti o smanjenju budžetskog deficita američko će tržište početi strmoglavo padati, te tako prisilit demokrate i republikance da brzo postignu sporazum, nakon čega će ekonomsko povjerenje odmah početi rasti, kao i investicijska aktivnost, što će ubrzano popraviti situacija na tržištu rada.
Jačanje japanskog jena doveo bi do poskupljenja japanskih proizvoda i tako smanjio konkurentnost i izvoz, stoga će dio strategije o tome kako obuzdati rast jena biti kupnja državnih obveznica zemalja eurozone koje su pogođene dužničkom krizom prije nego što obveznice pođe kupovati Evropska središnja banka.
Izbori u Italiji, koji će se vjerovatno održati u februaru, izazvat će novu krizu u cijeloj Evropi. Kampanja koja se odvija uz žestoke kritike mjera stroge budžetske štednje, plaši investitore koji smatraju da bi Rim mogao napustiti euro i vratiti liru. Takva će panika na tržištu prisilit Italiju da se obrati za pomoć fondu za spasa eurozone i time dati znak za početak programa ECB za kupnju obveznica. Za investitore će, međutim, ta odluka stići prekasno, rasprodati će euro i vrijednosne papire rubnih članica eurozone. Tako će Italija biti pokretač nove krize, predviđaju u Morgan Stanleyu.
U Velikoj Britaniji sve je jači otpor prema Europskoj uniji što investitorima predstavlja veliku brigu, a u Morgan Stanleyu smatraju da je vjerovatnost izlaska Velike Britanije iz EU sada puno veća od one da će eurozonu i Uniju napustiti Grčka ili neka druga mediteranska zemlja.
Kineske će vlasti, u ranom stadiju ekonomskog pada snažno pooštriti financijske uvjete u zemlji, što će dovesti do zamrzavanja likvidnosti u bankarskom sistemu, oštrog ograničavanja kreditiranja. Sve to uzrokovati će niz bankrota poduzeća i ljudi koji neće moći vraćati kredite.
Brazil će sve više jačati nakon što će predsjednica Brazila Dilma Rousseff nastavit i realizaciju ambicioznog programa gradnje infrastrukture u šestoj po veličini ekonomiji na svijetu. To će dovesti do porasta investiranja u tu zemlju, kao i do snažnog jačanja brazilske valute reala.
(Dnevnik.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)