IZVJEŠTAJ O MAKROEKONOMSKIM DOGAĐAJIMA ZA 2013

Japanci osvajaju Evropu, Italija uništava euro, rastu cijene pšenice... Prijete inflacija, nemiri i pobune!

Arhiva 18.12.12, 20:30h

Investicijska banka Morgan Stanley u svom izvještaju makroekonomskih događaja za 2013. godinu donosi 17 mogućih scenarija koja bi mogla protresti globalno tržište

Banka Morgan StanleyKako prenosi Business Insider Japan će kupnjom državnih obveznica zemalja čiji je kreditni rejting na razini 'smeća'  preko svoje središnje banke 'osvojiti' Evropu, izbori u Italiji uništit će euro,  dok će Rusija svim snagama pokušati uspostaviti moć nekadašnjeg SSSR-a.

Ovo su samo neki od događaja koji bi prema izvještaju investicijske banke Morgan Stanley u sljedećoj godini mogli promijeniti tok svjetske povijesti. Rast svjetske ekonomije i dalje će ostati u 'zoni sumraka' - negdje između blagog rasta i ponovnog pada u recesiju, predviđaju u Morgan Stanleyu.

Analitičari upozoravaju da bi se iduće godine u svjetsku ekonomiju mogla vratiti velika inflacija, te tako mnogim investitorima izazvati 'srčne napadaje' , a rast cijena pšenice mogao bi dovesti do novih nemira i pobuna.

Inflacija bi se mogla ponovno vratiti na velika vrata zbog još jedne suše koja bi tako ograničila poljoprivrednu proizvodnju, a Australiju očekuje recesiju nakon 21 godine.

Nakon što se američki političari neće uspjeti dogovoriti o smanjenju budžetskog deficita američko će tržište početi strmoglavo padati, te tako prisilit demokrate i republikance da brzo postignu sporazum, nakon čega će ekonomsko povjerenje odmah početi rasti, kao i investicijska aktivnost, što će ubrzano popraviti situacija na tržištu rada.

Jačanje japanskog jena doveo bi do poskupljenja japanskih proizvoda i tako smanjio konkurentnost i izvoz, stoga će dio strategije o tome kako obuzdati rast jena biti kupnja državnih obveznica zemalja eurozone koje su pogođene dužničkom krizom prije nego što obveznice pođe kupovati Evropska središnja banka.

Izbori u Italiji, koji će se vjerovatno održati u februaru, izazvat će novu krizu u cijeloj Evropi. Kampanja koja se odvija uz žestoke kritike mjera stroge budžetske štednje, plaši investitore koji smatraju da bi Rim mogao napustiti euro i vratiti liru. Takva će panika na tržištu prisilit Italiju da se obrati za pomoć fondu za spasa eurozone i time dati znak za početak programa ECB za kupnju obveznica. Za investitore će, međutim, ta odluka stići prekasno, rasprodati će euro i vrijednosne papire rubnih članica eurozone. Tako će Italija biti pokretač nove krize, predviđaju u Morgan Stanleyu.

U Velikoj Britaniji sve je jači otpor prema Europskoj uniji što investitorima predstavlja veliku brigu, a u Morgan Stanleyu smatraju da je vjerovatnost izlaska Velike Britanije iz EU sada puno veća od one da će eurozonu i Uniju napustiti Grčka ili neka druga mediteranska zemlja.

Kineske će vlasti, u ranom stadiju ekonomskog pada snažno pooštriti financijske uvjete u zemlji, što će dovesti do zamrzavanja likvidnosti u bankarskom sistemu, oštrog ograničavanja kreditiranja. Sve to uzrokovati će niz bankrota poduzeća i ljudi koji neće moći vraćati kredite.

Brazil će sve više jačati nakon što će predsjednica Brazila Dilma Rousseff nastavit i realizaciju ambicioznog programa gradnje infrastrukture u šestoj po veličini ekonomiji na svijetu. To će dovesti do porasta investiranja u tu zemlju, kao i do snažnog jačanja brazilske valute reala.

(Dnevnik.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)