A njih u Sarajevu zaista ima... Među njima su i učenici Osnovne muzičke škole 'Mladen Pozajić', koji su svoj talenat i umjetničke vještine pokazali na tradicionalnom Novogodišnjem koncertu ozbiljne muzike i klasičnog baleta, održanom 12. decembra u KSC-u Vogošća.
JU Osnovna muzička škola "Mladen Pozajić" Sarajevo osnovana je 1950. godine kao Gradska Niža Muzička Škola. Dugo godina djelovala je kao jedina ovakva ustanova u Sarajevu. Otvarala je područna odjeljenja na širem području grada, kao što su Osnovna muzička i baletska škola "Novo Sarajevo" i Osnovna muzička škola Ilidža. Do 1992. godine Škola je imala i nekoliko područnih odjeljenja u Zavodu za slijepu djecu – Neđarići. Pored instrumentalnih odsjeka Škola otvara 1982. godine i Baletski odsjek. Za svoj rad dobila je mnogobrojne nagrade i priznanja, a među njima su i Šestoaprilska nagrada Grada Sarajeva (1979.) kao i Općinska Povelja Općine Stari Grad Sarajevo (2005.). Danas Škola školuje učenike sa područja Općine Stari Grad i Centar. Školske 2007/2008 godine sa radom su počela i područna odjeljenja u Općini Vogošća za klavir, harmoniku i gitaru, a školske 2008/2009. otvoreno je novo odjeljenje za instrument violina. |
Mlade sarajevske balerine, učenice II i IV razreda ove muzičke škole u klasi Brižite Karabašić i Stevana Jankoskog, te večeri plesale su 'Etidu' J.S. Bacha, 'Valcer' F. Lehara, 'Labuda' C. Sen.Sansa, Vivaldijevu 'Zimu', 'Arapski ples' i 'Picikato' P.I. Čajkovskog, Glazunove 'Lutkice' te na kraju moderni ples i Teodorakisov 'Sirtaki'.
Uz njih, publici su se predstavili i članovi baleta II i III razreda Srednje muzičke škole koji su otplesali 'Čardaš' V. Montija, kao i 'Tango' domaćeg autora Moamera Balihodžića.
Mladi muzički talenti ove večeri svirali su Schubertovu 'Lipu', Chopinov 'Valcer a-moll', Mozanijevu 'Staru špansku pjesmu', Haendelov 'Menuet', 'Bouree' J. S. Bacha, ali i djela drugih svjetskih kompozitora.
Oni koji su ovo veče imali priliku biti u publici mogli su se još jednom uvjeriti u ogroman trud, rad i nepokolebljiv entuzijazam ljudi i pedagoga koji rade sa ovim mladim talentima, kao i u činjenicu da u Sarajevu ni klasičan balet ni ozbiljna muzika nisu prestali da postoje. Uprkos neumoljivim 'zakonima tržišta', kako bi to formulisao direktor kulturno-sportskog Centra Skenderija, koji diktiraju neke posve druge vrijednosti, one u kojima za umjetnost nema mjesta.
Šteta što umijeće mladih sarajevskih talenata u ovom gradu nema, niti će još zadugo imati priliku da se ispolji na način kako to zaslužuje. I da se prema tim zaslugama i vrednuje.
A da zaista ima šta da se vrednuje, uvjerite se u našoj VIDEO PRIČI!