Kako kofein u kafi i drugim napicima djeluje kao stimulator i ubrzava metabolizam, on privremeno odgađa umor i pospanost te potiče koncentraciju i ubrzava misli. Ipak, ispijanje kafe ne pomaže u stanju opijenosti, a neće vas rastrijezniti ništa bolje od hladnog tuša, šetnje, jedenja juhe ili bilo kojeg drugog popularnog domaćeg lijeka, objašnjava dr. Richard E. Cytowic, prenosi portal 24sata.hr.
Alkoholna pića isprva umrtvljuju, a zatim razdražuju živčani sistem, a taj proces ne može se poništiti kofeinom. On će razbuditi ali neće otrijezniti.
Alkohol se u tijelu prerađuje prema principu kojeg liječnici nazivaju "kinetikom nultog reda", što znači da ne postoji ništa što može ubrzati ili usporiti njegovu probavu i nestajanje iz organizma. Alkohol je iznimka u linearnoj dinamici kojom se tvari prerađuju u našem organizmu zahvaljujući enzimu dehidrogenaze, piše Psychology Today.
Zdrava jetra može razgraditi jedno piće u sat vremena, no nakon cijele večeri ispijanja alkohola potrebno je od šest do deset sati kako bi alkohol nestao iz organizma. Pije li se na prazan želudac, alkohol će u organizmu biti prisutan još duže.
- Jedini lijek za nestajanje alkohola je - vrijeme - istakao je Cytowic.
(DEPO/BLIN/em)