Piše: Branka Mihajlović, Radio Slobodna Evropa
Organizacija Transpatentnost Srbije saopštila je da bi za „za borbu protiv korupcije bilo od značaja da se ispitaju raširene sumnje u privilegovan status Miškovića, ali i bilo kog drugog vlasnika krupnog kapitala kod organa vlasti, skriveno finansiranje političkih stranaka, a naročito javno izrečene tvrdnje prvog potpredsednika Vlade o ljudima iz vlasti koji su dobijali od Miškovića 30 do 50 hiljada evra mesečno“. Predsednik ove organizacije dr Vladimir Goati za Radio Slobodna Evropa kaže da se očekuje da potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić nastavi gde je stao.
- Efekta će biti samo ako se dodje do imena i nastavi se sa sudskim procesom, kaže Goati.
Reagovanje nevladine organizacije Transparentnost Srbije usledila je sutradan nakon intervjua javnom servisu potpredsednika Vlade Vučića koji je rekao:
- Sve su stekli na osnovu monopola koji im je država na različite načine obezbedjivala. I ministrima koji su bili na platnom spisku kod njih. Hoćete ja da vam kažem ono što svi u gradu znaju da su od pojedinih ljudi primali od 30 do 50 hiljada (evra) na mesečnom nivou?
I drugi visoki državni funkcioneri, pre svega iz Srpske napredne stranke obećavaju beskompromisnu borbu protiv korupcije, istragama po spisku EU o 24 sporne privatizacije.
- Smatramo da je ovo samo početak sredjivanja države, pokazatelj da nema nedodirljivih, da nema onih na koje se zakon ne odnosi, kaže ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković.
Povodom hapšenja Miroslava Miškovića čija je moć bila tolika da su ga zvali gazdom Srbije, pitali smo članicu Saveta za borbu protiv korupcije Jelisavetu Vasilić da li je teško razotkriti vezu izmedju tajkuna i političara:
- Ja ne mislim da je teško. Ne možete usamljeno gledati ni Miškovića, ni bilo kog drugog, jer oni ništa ne bi mogli da urade da nisu imali podršku, recimo, u Agenciji za privatizaciju. Ništa. To znači, pokreću se postupci protiv investitora, a pri tom, ja ne znam da li je još pokrenut ijedan postupak protiv lica koja su bila povezana.
U izveštajima Saveta za borbu protiv korupcije pod višegodišnjim vodjstvom beskompromisne Verice Barać, čijim se tragom sada prvi put ide, a koje su dosadašnje vlade uglavnom ignorisale, glavna adresa za sporne odluke je Agencija za privatizaciju. Preko Agencije, čiji rad praktično nije bio pod kontrolom ni jednog organa, na čijem su se čelu smenjivali direktori, ukupno njih sedam, nadležni ministri i drugi politički moćni pojedinci mogli su da direktno utiču na odluke o privatizaciji. A tu se vrtelo i najviše novca. Jelisaveta Vasilic kaže da ko pročita pažljivo njihove izveštaje, sve može da vidi.
- Jasno se vide odnosi iz kojih je proizašla korupcija, povezanost tajkuna, političara, Agencije za privatizaciju“. Na pitanje u kom periodu je toga najviše bilo, Jelisaveta Vasilić kaže: „U svakom periodu. Nikakve kontrole tog procesa nije bilo.
Imena onih koji su na redu u antikorupcionaškoj akciji licitiraju se u javnosti, ali je tek izjava o potkupljenim ministrima od strane Aleksandra Vučića, nešto što konretnije nagoveštava moguće poteze u tom pravcu.
Profesorka Zagorka Golubović, dobitnica nagrade "Verica Barać" za borbu protiv korupcije, medjutim, baš i ne veruje da će slučaj Mišković biti okidač za odmotavanje klupka odgovornosti koji će voditi prema ljudima iz politike.
- Za mene je ovo politički trik. Ja tako to barem razumem. Šta će da bude sa Miškovićem? On je svoje pare obezbedio, oni neće moći da nadju načina da dokažu da je bio u sprezi sa vlastima. Prema tome, on će biti još malo u pritvoru i biće, kao i ostali, pušten i stvar će da legne, smatra dr Zagorka Golubović.