Pokazao je, smatra prof. Šolaja, da postoji i pravni mehanizam koji će to da sankcionira.
“S obzirom na to da je Jašarević pokazao visoki politički ekstremizam za vrijeme suđenja te da je mlad čovjek, vjerovatno je sud odmjerio šta može biti korisno i za njega, jer se u suštini treba boriti za svakog čovjeka", kazao je Šolaja.
Ono što je jako bitno, smatra Šolaja, jeste da takva razmišljanja nestanu u glavama ljudi.
"Oni nemaju prava da ugrožavaju ničiju sigurnost, a ne, pogotovo, sigurnost strane teritorije, što je Ambasada SAD-a. U tom smislu mislim da je sasvim korektno presuđeno", kazao je on.
Komentarišući Jašarevićeve izjave o tome da će nakon njegove presude biti još više terorizma tj. da on neće prestati, Šolaja kaže da će on nakon odslužene kazne drugačije misliti te da bi kazna trebala i vaspitno djelovati.
Šolaja ističe da se osude u Haagu i ova za terorizam ne mogu porediti.
“Teroristu možemo da identifikujemo iz bilo kog ugla, islamskog, hrišćanskog, pravoslavnog, bilo kako.To je u suštini jedan nepoznati protivnik i zna se kada dolazi, od kuda dolazi, kada će dejstvovati, a politički ciljevi su vrlo diskutabilni", smatra Šolaja.
Meni bi više krivo bilo da se Mevlid Jašarević pokaže kao sredstvo u nečijim rukama nego kao istinski začetnik tog djela, dodao je Šolaja.
(FENA/dg)