POSLJEDICE PREUZIMANJA OMV-a OD NAFTNE INDUSTRIJE SRBIJE

Može li dolaskom NIS-a gorivo u BiH pojeftiniti?!

Arhiva 01.12.12, 17:39h

NIS-ovo preuzimanje benzinskih pumpi OMV-a u Bosni i Hercegovini je velika propuštena prilika za jačanje domaće rafinerije i povećanje učešća domaćeg goriva u BiH i Hrvatskoj, a što bi se dogodilo da je OMV preuzela Optima grupa, komentirao je juče objavljenu akviziciju za Indikator.ba Igor Gavran, ekspert Vanjskotrgovinske komore BiH

omv pumpa- NIS-ovim preuzimanjem pumpi OMV-a, gotovo je sigurno, u BiH bit će distribuirano gorivo iz Srbije i time se otprilike zadržati udio uvoznih derivata u BiH, samo s promjenom porijekla jer će sada dolaziti iz Srbije, ocijenio je Gavran dodajući da će to uzrokovati i porast deficita po tom osnovu.

Gavran smatra da NIS-ov ulazak u maloprodaju naftnih derivata u BiH neće donijeti pojeftinjenje goriva.

Igor Gavran
NIS-ovim preuzimanjem pumpi OMV-a, gotovo je sigurno, u BiH bit će distribuirano gorivo iz Srbije i time se otprilike zadržati udio uvoznih derivata u BiH, samo s promjenom porijekla jer će sada dolaziti iz Srbije, ocijenio je Gavran dodajući da će to uzrokovati i porast deficita po tom osnovu.

- Ni preuzimanje NIS-a od Gasproma nije donijelo nikakvo pojeftinjenjje u Srbiji, već je, naprotiv, tamošnja cijena goriva iznimno i neopravdano visoka. Cijena goriva ionako ne ovisi o troškovima i obimu proizvodnje već se drži na maksimalno tržišno podnosljivom nivou, odnosno toliko visoko da ipak ne uzrokuje pad tražnje i posljedično prihoda. Opravdanosti ulaznim troškovima odavno nema ni u BiH ni u Srbiji ni u većem dijelu svijeta osim zemalja poput Venecuele gdje cijena goriva smiješno niska, a u stvari samo realan odraz proizvodnih troškova i domaćih resursa, ističe Gavran i zaljučuje da ova promjena ne mijenja mnogo u BiH budući da je jednog stranog distributera zamijenio drugi, ali je ponovio kako je povod za žaljenje što strano gorivo neće zamijeniti domaće i što BiH neće ojačati svoju regionalnu poziciju na tržištu naftnih derivata.

Naftna industrija Srbije juče je u Beogradu potpisala ugovor o kupovini 100 odsto vlasništva kompanije OMV BH, zahvaljujući čemu će NIS preuzeti mrežu od 28 benzinskih stanica OMV-a na teritoriji BiH. Kupovina OMV benzinskih stanica u BiH, kako je navedeno na sajtu NIS-a, predstavlja korak u realizaciji strategije regionalnog razvoja NIS-a do 2012. godine, u okviru koje je jedan od prioriteta ove kompanije u većinskom ruskom vlasništvu širenje maloprodajne mreže u zemljama Balkana.

U saopćenju je navedeno da NIS ima sve neophodne resurse za realizaciju svojih starteških ciljeva, budući da je 1. novembra ove godine završen program rekonstrukcije i modernizacije NIS-ove rafinerije nafte u Pančevu, u okviru koje je počeo sa radom novi kompleks za hidrokeking i hidroobradu. U NIS-u ruska naftna kompanija "Gaspromnjeft" ima 56,15 odsto vlasništva, a 29,88 je u vlasništvu Srbije, dok ostatak pripada manjinskim akcionarima.

Indikator.ba