Cilj projekta je bio mapiranje ključnih problema i tendencija u kulturi Albanije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Srbije i Kosova te njihovo predstavljanje donositeljima odluka i javnosti, a da bi se pridonijelo pronalasku rješenja i iniciranju neophodnih reformi. Pitanje formulirano na početku projekta, "postoji li politička volja za promjene u kulturi i hoće li važnost kulture u 21. stoljeću biti regionalno priznata", ostalo je neodgovoreno, što potvrđuju istraživanja i tekstovi objavljeni u okviru BICCED-a. Konferencija je završni događaj projekta, u organizaciji Balkanske istraživačke regionalne mreže - BIRN i SEEcult.org, uz podršku Švicarskog kulturnog programa (SCP) na Zapadnom Balkanu. Okupit će predstavnike regionalnih kulturnih institucija, organizacija i medija, uključujući i novinare obrazovane u okviru projekta BICCED, javlja kulturpunkt.hr.
U prvom dijelu konferencije, osvrt na kulturne politike u regiji i ključne probleme s kojima su se kulturne organizacije i institucije suočavale u protekle tri godine ponudit će Jelena Knežević, izvršna direktorica BITEF-a, Lutfi Dervishi, izvršni direktor Transparency International Albanije i sveučilišni profesor medijske kulture, Nihad Kreševljaković, direktor kazališta SARTR, i Robert Alagjozovski, nezavisni kulturni konzultant i kritičar.
U drugom dijelu konferencije održat će se tri panel-diskusije. Na temu financijske krize i njenih posljedica po kulturu razgovarat će Lola Joksimović (Tačka kulturnog kontakta, Beograd), Amila Ramović (Ars Aevi, Sarajevo), Josif Papagjoni (Centar za umjetničke studije, Tirana), Dimitrije Vujadinović (Balkankult fondacija, Beograd), Sašo Stanojković (umjetnik, Skoplje) i Albert Heta (Stacion - Centar za suvremenu umjetnost, Priština). O novim mrežama i inicijativama nezavisnih kulturnih scena regije govorit će Milica Pekić (Kiosk/Kooperativa, Beograd), Darka Radosavljević Vasiljević (Remont/Asocijacija Nezavisna kulturna scena Srbije, Beograd), Iskra Gešoska (Kontrapunkt/Jadro asocijacija, Skoplje) i Dražen Crnomat (UNSA Geto, Banjaluka), a na trećem panelu pod nazivom Nevidljiva kultura i mediji u krizi sudjelovat će Marija Đorđević (Politika, Beograd), Janja Sesar (Kurziv/Kulturpunkt, Zagreb), Jasmin Duraković (Depo.ba, Sarajevo), Nebojša Ilijevski (Nukleus.tv/Centar za medijske aktivnosti, Skoplje), Ben Andoni (Gazeta Šiptare, Tirana) i Nataša Novaković (blogerica, Banjaluka).
Na zaključcima konferencije i panel-diskusija utemeljit će se zajednički apel, odnosno pismo preporuke donositeljima odluka o kulturnim politikama u regiji, koji će biti osnova daljnjega rada BICCED-a. Također, na zatvaranju konferencije bit će dodijeljena nagrada Culture Watch projekta BICCED, s ciljem promicanja istraživačkog i analitičkog pristupa novinarstvu u kulturi.
(DEPO/BLIN/kr)
DEPO PORTAL NA KONFERENCIJI O BALKANSKIM KULTURNIM POLITIKAMA
Skup regionalnih medija i umjetnika pod geslom 'Šta (da) se radi?' 28. novembra u Beogradu
Arhiva 22.11.12, 11:56h
PODIJELI NA
24 SATA
Neviđena drama na Eurosongu: U zadnjim sekundama pobijedu odnijela Austrija, Izrael ostao na drugom mjestu
Planirate ove godine ljetovati u Neumu: Ovo su cijene hrane, pića i smještaja
Trojka ponovo odbila Dodikov poziv na dijalog: Razgovor da, ali ne s bjeguncima
Vučić u Nišu: Ne zanimaju me vaši zahtjevi, to je gotova priča
Konferencija pod nazivom Balkanske kulturne politike - Šta (da) se radi? prilika je za osvrt na kulturne politike u regiji u protekle tri godine, zasnovan na više od tri stotine analitičkih tekstova objavljenih u okviru trogodišnjeg projekta Balkanska inicijativa za kulturnu suradnju, razmjenu i razvoj- BICCED