U radu skupa učestvovat će Vedad Spahić, Esad Bajtal, Željko Grahovac, Nina Salkić, Elis Bektaš, Enes Karić i Hilmo Neimarlija, saopćeno je iz Gradske biblioteke Kakanj.
Gradska biblioteka Kakanj u povodu 25. novembra, Dana državnosti BiH, tradicionalno organizira program kojim simbolično obilježi taj značajn datum iz povijesti bh. naroda.
Motivi za organiziranje ovog programa su to da su BiH i Bosanci i Hercegovci veliku porodicu naroda svijeta oplemenili i obogatili, u prvom redu, bosansko- patarenskom (bogumilskom) kulturom, materijalizovanom u kamenim stećcima i pripadajućim zapisima svakog stećka.
I pored nedovoljne verifikacije te kompletne kulture, dosadašnji rezultati poduzetih istraživanja, naprosto pokazuju njenu grandioznost. Istraživanja poduzeta do danas bila su uglavnom plod zaljubljenosti i ushićenosti istraživača.
Ocjenjuje se da je ta grandiozna kultura bila, pa i danas je, najčešće kamenom spoticanja naših naroda, koji tu kulturu baštine, i koji su je uglavnom svojatali i iskorištavali u lične i uskonacionalne interese, ali je istovremeno nisu afirmisali.
U današnjim istraživanjima svi se zaustavljaju na pitanju - ko su bili Bogumili, pri tom ostajući uvijek u ravni njihove religijske pripadnosti.
Poruke koje su oni ostavili iza sebe za svoje i za druge zaslužuju naučnu opservaciju, koja treba pokazati univerzalnu simboliku i semantičko bogatstvo svakog zapisa.
Istovremeno autentične poruke treba prenijeti najširem sloju mladih Bosanaca i Hercegovaca, zajedno s rezultatima do kojih dođu relevantni stručnjaci na okruglom stolu, kaže se u saopćenju Gradske biblioteke Kakanj.
(DEPO/FENA/kr)