Ističu da je u proteklih 17 godina dosta postignuto kada je u pitanju BiH.
- U zemlji vlada mir, infrastruktura je obnovljena, političke stukture su uspostavljene, a sudovi funkcioniraju da bi se osiguralo da se pred lice pravde izvedu odgovorni za ratne zločine- navedeno je u izjavi.
Ipak, očigledno je da u BiH nije ostvaren nivo napretka koji građani zaslužuju.
- Prije tri nedjelje državna sekretarka Hillary Clinton posjetila je Sarajevo te istakla da je ovdje da bi podstakla lidere da u interesu budućnosti mladih ljudi ove zemlje stave nastranu svoje političke razlike, da stave nastranu retoriku raspada, secesije, poricanja tragičnih događaja iz rata. Ovo je obaveza svakog lidera u svijetu danas - navedeno je u izjavi.
Ambasada SAD-a poziva, prije svega građane, da iskažu privrženost toleranciji, različitosti i uključivosti.
- To je put ka multietničkoj, demokratskoj BiH koja je članica Evropske unije, koja je članica NATO-a, koja je sastavni dio cjelovite, demokratske i slobodne Evrope. Ovo je budućnost za koju mi znamo da je građani ove zemlje žele i SAD će nastaviti da radi s vama da se ona i ostvari - rečeno je Agenciji Fena.
SAD je, istaknuto je, veoma ponosan na odnos s BiH.
- Bili smo vaši partneri tokom dejtonskog procesa i ostajemo vaši partneri i danas. I dalje pozivamo lidere da preduzmu korake koji će riješiti probleme koji stoje na putu napretka BiH prema članstvu u NATO i EU i da daju svoj puni doprinos dugoročno stabilnoj i prosperitetnoj BiH koja je integrirana u evroatlantske institucije -navode iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD-a u BiH.
Dejtonski mirovni sporazum parafiran je na današnji dan 1995. u vojnoj zračnoj luci Right-Paterson kod Dejtona, u američkoj državi Ohio.
FENA/đk