MIRELA MULALIĆ-HANDAN, KOMISIJA ZA OČUVANJE NACIONALNIH SPOMENIKA BIH

Obnova Ferhadije pokazuje da je razaranje kratkog vijeka

Arhiva 19.11.12, 15:54h

Izvršna direktorica u Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika u Bosni i Hercegovini Mirela Mulalić-Handan ukazala je u izjavi za Fenu da je važno da se rekonstrukcijom džamije Ferhadija u Banjoj Luci šalje poruka da je razaranje kratkog vijeka

ferhadija Ono je, kaže, obnovom Ferhadije pobijeđeno.

Ferhadija je, naglašava, jedna od dviju džamija, osim Begove džamije u Sarajevu, koja ima složeni unutrašnji prostor, višeprostorni, iz 16 stoljeća, tipičnog osmanskog stila, ali koja nije samo bitna po ljepoti svoje izvedbe, proporcije i detalja, već i kao identitet jedne grupe naroda kojima pripada.

Posebno se osvrnula na napore koji su poduzimani da bi se ponovo obnovila Ferhadija.

- Prije šest godina, kada se krenulo s rekontrukcijom džamije Ferhadija, na ovom mjestu je bila ledina. A sada, džamija je, gotovo da se može reći, dobrim dijelom završena, konstatira Mulalić-Handan.

Podsjeća da je Komisija 2006. godine dobila 66.000 američkih dolara iz specijalnog fonda američkog ambasadora u BiH za kulturno naslijeđe, a kojim su uspjeli da pronađu jedan dio fragmenata, 3.000 da snime, utvrde metodologiju rekonstrukcije po kojima će odvijati radovi na obnovi Ferhadije.

- Rekonstrukcija nije ustanovljena kao naučna metodologija i prvi put smo mi iz Komisije, suočeni s ovakvim razaranjem, utvrdili metodologiju rekonstrukcije. Uključili smo i studente, kojima je to bilo prvi put da se susreću s historijskim spomenikom i da počinju da razumiju šta znači obnova i rad na historijskom spomeniku, kazala je Mulalić-Handan za Fenu.

Kao treću komponentu ističe i projekt "Moja BiH, moje naslijeđe", koji je uključio i školsku djecu da bi se i u njima pobudilo razumijevanje za historijsko naslijeđe, ali i njegovo čuvanje.

- Danas, nakon šest godina, možemo reći da smo veoma ponosni kada vidimo da su se naše namjere i obistinile. Jer rekonstrukcija je kao simfonijsko djelo. Pojednac ne može 'ozviždati' tu simfoniju, potreban je i orkestar i dirigent. I ta mala, početna dionica na kojoj je narasla ova simfonija, na kojoj je narasla Ferhadija, jeste taj projekt koji je Komisija za očuvanje spomenika, zajedno sa specijalnim fondom američkog ambasadora, počela, kaže Mulalić-Handan.

Ferhadija je uvrštena u kulturnu baštinu Bosne i Hercegovine još 1950. godine, a kasnije i na Listu spomenika svjetske baštine UNESCO-a.

Djelimično je bila uništena eksplozivom 7. maja ratne 1993. godine. Kratko nakon rušenja Ferhadije srušena je i obližnja sahat-kula, a ostaci džamije i historijski fragmenti odvoženi su na gradske deponije.

Dan rušenja Ferhadije u BiH je proglašen kao službeni Dan džamija u BiH.

FENA/đk