Doduše, oni su rijetko utemeljeni na zdravom razumu, već redovito vođeni određenim ideološkim pobudama ili religijskim dogmama, a najčešće su takvim postupcima dotičnim djelima osigurali još veću čitanost no što bi to ona sama možda postigla.
Provjerite koje su knjige zabranjene u raznim dijelovima svijeta i zašto.
Anne Frank: "Dnevnik Anne Frank"
Knjiga o preživljavanju mlade djevojke zabranjena je u Libanonu zbog pozitivnog prikazivanja Izraela, a osim toga zabranjena je i 2010. godine u jednoj srednjoj školi u Virginiji zbog "seksualne eksplicitnosti" i "homoseksualnih tema".
Dan Brown: "Da Vincijev kod"
Jedan od najprodavanijih krimi-romana na svijetu zabranjen je u Libanonu 2004. godine jer se smatralo da je "uvredljiv za kršćanstvo".
Aldous Huxley: "Vrli novi svijet"
Ovaj je roman 1932. godine zabranjen u Irskoj zbog "promiskuitetnog sadržaja", a nekoliko ga je američkih saveznih država pokušalo zabraniti zbog "negativnih tema".
Bill Martin Jr.: "Mrki medvjed, mrki medvjed, što vidite?"
Ova je dječja knjiga zabranjena u Teksasu 2010. godine od strane državnog edukacijskog odbora. Autor je zamijenjen za marksističkog teoretičara istog imena.
John Steinbeck: "Plodovi gnjeva"
Najcjenjeniji roman američkog pisca razbjesnio je mase nakon izlaska zbog opisa ruralne sirotinje te bio zabranjen u raznim dijelovima SAD-a, uključujući Kansas i Kaliforniju.
George Orwell: "Životinjska farma"
Orwellov je roman zabranjen u SAD-u, nakon što je tamo izdavan 1945. godine, zbog kritiziranja Sovjetskog saveza, a 2002. godine zabranili su ga Ujedinjeni Arapski Emirati zbog opisa svinja koji su se kosili s islamskim viđenjem ovih životinja.
Martin Hanford: "Gdje je Waldo?"
Početkom '90-ih godina prošlog stoljeća "Gdje je Waldo?" uklonjena je iz knjižnica u nekim američkim školama zbog djelomično vidljive gole žene u pozadini na naslovnoj ilustraciji.
Salman Rushdie: "Sotonski stihovi"
Kontroverzna je knjiga ovog indijskog autora izazvala prosvjede diljem svijeta zbog blasfemije prema islamu, a ako su vas ulovili da je čitate u Venezueli, mogli ste biti kažnjeni s 15 mjeseci zatvora.
Lewis Caroll: "Alisa u zemlji čuda"
U raznim dijelovima Kine ova je knjiga zabranjena 1931. godine jer su se u njoj nalazile životinje koje govore. Vlasti su se bojale da će se djeca prema životinjama početi ophoditi kao prema ljudima.
Rječnici
Rječnici Merriam Webster i American Heritage zabranjeni su u nekim američkim školama jer određene riječi u njima nisu "primjerene za sve uzraste".
Index.hr, DEPO-BL!N/đk
KNJIGE KOJE SU ZABRANJIVANE DILJEM SVIJETA
Da Vincijev kod, Alisa u zemlji čuda, Sotonski stihovi, Životinjska farma...
Arhiva 15.11.12, 19:15h
PODIJELI NA
24 SATA
Vlada li zainteresovanost: Evo koliko putnika je prevezeno od uvođenja linije Sarajevo - Ploče
Specijalni program na Federalnoj televiziji: 30 godina genocida u Srebrenici
Poraz pravosuđa: 'Dobili smo video od pet minuta, šta se dešavalo iza zatvorenih vrata?
Više od šest hiljada ljudi krenulo iz Nezuka prema Potočarima, pješačit će 100 kilometara
Razlozi zabrane objavljivanja pojedinih knjiga u određenim državama su razni