Jedna od prednosti te zajednice je, kaže Barišić, da u Evropskoj uniji sve države i svi građani imaju i imat će jednake mogućnosti, a ista prava i obaveze važit će za sve podjednako.
Govoreći o temi ''Komunikacija članstva u EU - ponos i predrasude'', u okviru dvodnevnog seminara ''Odnosi s javnošću i evropske integracije'', predočila je svoja iskustva kao bivša ambasadorica Hrvatske u Sofiji, iz vremena kada je Bugarska već bila u EU, a Hrvatska u završnoj fazi pregovora i provođenja reformi u okviru evropskih integracija.
Podsjetila je da je tadašnji dogovor hrvatske predsjednice Vlade Jadranke Kosor i slovenskog premijera Boruta Pahora o međudržavnoj granici bio presudni trenutak koji je definitivno potvrdio da će biti donesena odluka o prijemu Hrvatske u EU, a nakon toga Barišić kaže da joj je bilo mnogo lakše obavljati redovnu ambasadorsku funkciju, odnosno objašnjavati situaciju u Hrvatskoj.
Tokom razgovora o ovoj temi, učesnici su poseban akcent stavili na značaj poljoprivredne proizvodnje u uvjetima članstva u EU, a predstavnici Ministarstva vanjskih i evropskih poslova Hrvatske ponovili su strateški stav Hrvatske da NATO predstavlja garanciju za sigurnost i stabilnost ove zemlje što bi trebalo važiti za cijeli region zapadnog Balkana.
Učesnici su govoreći o kvalitetnom informiranju javnosti naglasili da je to najbolja prevencija za borbu protiv predrasuda o članstvu u evroatlantskim integracijama, a s tim u vezi potrebno je balansirati i vrijeme i sadržaj poruka i informacija koje se upućuju građanima.
Potcrtano je i da se ne može istim jezikom govoriti različitim skupinama jer mlade zanimaju drugačije teme od poljoprivrednika, te je istaknuto da je važno na svojoj strani imati i civilno društvo jer građani u pravilu više vjeruju predstavnicima upravo nevladinog sektora.
Također, neopreznim procjenama te iznošenjem datuma kada bi neka država trebala ući u EU može se smanjiti podrška javnosti, a zabilježen je i pad entuzijazma kada su u pitanju evropske integracije. Proces pristupanja je dugotrajan i različit za svaku državu te nije moguće sa sigurnošću tvrditi kada će neka država postati punopravna članica.
(FENA, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)
MINISTARSTVO VANJSKIH I EVROPSKIH POSLOVA RH
U BiH postoji nerazumijevanje za prednosti ulaska u EU
Arhiva 30.10.12, 11:41h
PODIJELI NA
24 SATA
Cijene na Jadranu postale globalna tema: Britanci objavili listu najskupljih mjesta
Vukanović: Ukoliko se stranci ponovo nagode s Dodikom, biće talas protesta ispred Delegacije EU i OHR u Sarajevu
Oglasila se produkcija: Poznato da li Dragan Stojković Bosanac napušta žiri Zvezda Granda
Kineski Temu ulazi na evropsko tržište hrane: Da li ćemo uskoro moći naručiti čak prhrambene proizvode online
U Bosni i Hercegovini danas postoji nerazumijevanje za prednosti i korist koju državama i građanima donosi članstvo u Evropskoj uniji zbog čega je važno postići bolju komunikaciju s javnosti da bi im se približila EU te otklonile predrasude o članstvu u EU, kazala je danas u Zagrebu glasnogovornica Ministarstva vanjskih i evropskih poslova Republike Hrvatske Danijela Barišić