Nakon okupljanja na središnjem zagrebačkom Trgu bana Jelačića sindikalisti su se uputili prema sjedištu Vlade Republike Hrvatske na Trg svetog Marka, javila je Hina.
Predsjednik Matice hrvatskih sindikata Vilim Ribić u svom je govoru na glavnom zagrebačkom trgu rekao da je današnji protest samo početak te da će pripremiti i štrajk.
Istaknuo je kako su se zaposleni u javnim službama u zadnje tri godine odrekli ukupno sedam milijardi kuna te da je njihovo daljnje odricanje besmisleno, jer od tog novca nije otvoreno niti jedno novo radno mjesto.
Ribić je oštro napao vladinu politiku štednje, tvrdeći da će ona samo usporiti oporavak i ostaviti zemlju u dugotrajnoj krizi, a da će korist u konačnici imati bogati.
Prema njegovim riječima, javna potrošnja u Hrvatskoj najniža je u Evropi unatoč konstantnim medijskim tvrdnjama da to nije tako.
Meta Ribićevih kritika, kao i kritika njegovih sindikalnih kolega, je Vlada, a posebno SDP, za koji tvrde da je potpuno iznevjerio socijaldemokratska načela.
Ribić i njegovi sindikalni kolege iz Matice hrvatskih sindikata posebno su oštro napali Europapress Holding (EPH) i njegove dnevnike i sedmičnike, tvrdeći da su se svrstali među apologete politike štednje i da štite interese krupnog kapitala.
Čelnici Matice hrvatskih sindikata okomili su se i na sindikate koji su potpisali izmjene temeljnog kolektivnog ugovora za javne službe, optuživši ih za izdaju.
Program protesta na glavnom zagrebačkom trgu, koji je vodio humorist i imitator Denis Bašić, za sad je okončan njegovim nastupom u kojem je parodirao ministra financija Slavka Linića i njegove istupe u kojima brani politiku proračunskih ušteda.
Kolona od 1.500 učesnika sindikalnog protesta potom se uputila prema sjedišta Vlade na Trg svetog Marka, a ostali prosvjednici ostali su na Jelačićevom trgu, gdje pomoću video zida prate događanja na Markovu trgu te očekuju povratak svojih kolega s Markovog trga.
Protest protiče mirno i bez problema, uz jednu manju policijsku intervenciju zbog nasrtaja jednog građanina na demonstrante.
(FENA/dg)