11 KOLEGA SVJEDOČILO PROTIV BICIKLISTE

Armstrongova doping zavjera bila je najsofisticiranija u istoriji sporta

Arhiva 11.10.12, 08:32h

Jedanaest bivših timskih kolega svjedočilo je protiv Lancea Armstronga! Objavila je to Američka antidopinška agencija (USADA)

Lance ArmstrongU dokumentu koji sadrži više od 1.000 stranica intervjua i laboratorijskih rezultata navodi se da je Armstrong bio "u središtu najsofisticiranijeg i najuspješnijeg doping programa u povijesti sporta".

"Doping zavjera The United States Postal Service Teama prisiljavala je sportaše na korištenje opasnih droga i donosila ekipi nepoštenu prednost u odnosu na konkurente. Imali su vrhunsku doping-praksu", izjavio je predsjednik USADA, Travis Tygart.

Protiv Armstronga su svjedočili George Hincapie, Tyler Hamilton i Floyd Landis kojem je naslovu pobjednika tour de Francea 2006. godine oduzet zbog pada na doping testu. Armstrong, šesterostruki pobjednik Toura, odustao je od borbe protiv USADA koji je izbrisao čitavu njegovu karijeru.

Kako je nestala karijera Lancea Armstronga:

Maj 2010. godine:

Floyd Landis, bivši Armstrongov timski kolega, priznao je doping i optužio Lancea za kosištenje istog.

Maj 2011. godine:

Tyler Hamilton, još jedan Armstrongov kolega, rekao je za '60 minuta' kako je vidio Armstronga da se dopingira i detaljno je opisao doping zavjeru The United States Postal Serivice Teama.

Februar 2012. godine:

Počela je istraga protiv Armstronga.

Juni 2012. godine:

USADA je objavila kako će podnijeti kaznenu prijavu protiv najboljeg bicikliste u povijesti.

Juli 2012. godine:

Armstrong tužio antidopinšku agenciju jer ga je optužila za doping. Sudac je odbio tužbu.

August 2012. godine:

Teksašanin je najavio da se neće boriti protiv optužbi za doping, ali i dalje insistira na tome da je nevin. Oduzeti su mu svi naslovi koje je osvojio u karijeri.

Oktobar 2012. godine:

USADA je objavila kako je jedanaest timskih kolega svjedočilo protiv Armstronga.

(Index.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)