BL!N/FILMSKA KRITIKA

Kada je izgledalo da ne može gore, dobili smo Haywire

Arhiva 09.05.12, 07:49h

Kada je izgledalo da od besmislenog Contagion Soderbergh ne može gore, dobili smo Haywire.

Kada je izgledalo da ne može gore, dobili smo Haywire

Piše: Siniša Lazić

Radnja ovog nazovi filma je klasična akciona postavka. Mallory Kane (Gina Carano), je vladin profesionalni ubica u akciji spašavanja taoca u Barseloni zajedno sa još jednim operativcem Aaronom (Channing Tatum). Nakon uspješno obavljenog posla dobija zadatak u Dablinu gdje su je uparili sa profesionalnim špijunom (Michael Fassbender). Ispostavlja se da poslodavac Kenneth (Ewan McGregor) želi njenu likvidaciju. Kada Mallory shvati da je meta, kreće u potragu za pravim naručiocima (Michael Douglas, Antonio Banderas).

Uvodna scena obračuna između Gine Carano and Channing Tatuma je ujedno i najspektakularnija, prije svega zbog elementa iznenađenja. Ostatak filma ne uspijeva da dostigne nivo uzbuđenja sa početka, ne zbog toga  što je početak toliko dobar, već zato što je nastavk apsolutno loš u svim aspektima.

Gine Carano je angažovana ne da glumi (jer ona to zaista ne zna), već da demonstrira svoje borilačke vještine (MMA borac i Muay Thai ekspert). Nažalost, taj segment koji je mogao bar malo da izvuče ovaj film je  jednostavno sterilan. Akcija pati od dvije velike mane. Prva je kada akcione scene treba povezati u jednu cjelinu ne znamo da li reditelj želi realnu akciju ili MMA poteze Gine, koje ona u par navrata demonstrira.

Takve kadrove je teško montirati u toku jedne scene da izgledaju pristojno i u kombinaciji djeluju vrlo loše. Zbog toga scena obračuna u sobi između Michael Fassbendera i Gine izgleda više kao parodija nego ozbiljno režirana akcija. Treba napomenuti da je Soderbergh radio montažu. Teško mi je da povjerujem da je ovaj čovjek pogledao ijedan akcioni film posljednjih dvadesetak godina jer ovo što je napravio je potpuno amaterski.

Druga mana  je undercracking. Borbe su u nekoliko navrata toliko očigledno undercrackovane (ubrzane), da imate osjećaj kao da gledate neki kung fu film iz sedamdesetih. Akcija je ipak mnogo ispod toga, pošto se u azijski akcijama ipak mnogo vodilo računa o koreografiji.  Jedna jedina scena potjere u filmu ne bi izgledala tako loše da se nije pojavio CGI jelen, koji kao da je iskočio iz Ringa 2.

Ono što valja  je egzotični seting, jer je film sniman na lokacijama od Barselona, Dablina, pa opet nazad u Španiju i Majorku.

Scenario se previše oslanja na opšta mjesta, kako u prikazivanju glavne junakinje i njene vendete, tako i kada je riječ o samim situacijama, koje su svedene kako bi se fokus bacio na njeno borbeno umijeće.

Ne postojanje drame među likovima, kao i potpuna jednodimenzionalnost Mallorynih protivnika već na polovini vas tjera da potpuno izgubite interes za film, a sama završnica je mlaka, neinventivna i užasno dosadna. Ako još dodam kako je prazan hod tokom filma često popunjen fleshbeckovima i potpuno besmislenim dijalozima, stiče se utisak da jedino što je zanimljivo u filmu Gina Carano. Ipak, za tako nešto fali mnogo toga. Npr. dobar scenario, kvalitetna režija, bilo kakav akcioni koreograf itd.

Soderbergh je toliko hipreaktivan da i oni koji nisu previše zainteresovani za njegov rad (kao npr. ja) morali su tu i tamo da nešto pogledaju. I nije imalo tu bog zna šta da se gleda, da ne griješim dušu, Ocean's serijal iako imaju svoje mane, su zdravi reprertoarski filmovi.

U ovom slučaju Soderbergh prosto nije bio zaintersovan ni za razvoj likova ni za pričanje priče. Naprosto, likovi su tek skicirani, naracija je više nego tanka, tenzija apsolutno ne postoji, akcione scene su jako loše odrađene u nekakvim isforsiranim situacijama, i svaki put kada očekujete nešto više, budete dodatno razočarani. Ja sam izdržao, vi ste upozoreni. Izbjegavajte ovaj film kao kugu.

Umjesto trejlera pogledajte MMA borbu između Gine Carano i Cyborg Santos.



BL!N MAGAZIN