GOVOR S KONFERENCIJE PRENOSIMO U CJELINI;
Nakon 20 godina postojanja i djelovanja Projekt Ars Aevi je došao u fazu kada uistinu može da ostvari svoje davno zadane i prihvaćene ciljeve. U proteklim mjesecima ove godine, dakle, 2011. dogodile su se veoma lijepe stvari od velikog značaja za Projekat Ars Aevi: Renzo Piano, slavni arhitekta koji projektuje Muzej, je imenovan od strane nove generalne direktorice UNESCO-a za Ambasadora dobre volje za Projekt Ars Aevi.
Projekt Ars Aevi je uvršten u program UNESCO-a koji se zove „Dijalog putem kulturnog naslijeđa“, a prije nekoliko sedmica u Beogradu UNESCO je organizirao Samit šefova država zemalja jugoistočne Evrope. To je redovni samit koji se svake godine održava u drugoj zemlji. Ove godine je bio u Beogradu, sljedeće će biti u Bosni i Hercegovini. U program Samita je uvrštena prezentacija Projekta Ars Aevi, jedinog odabranog projekta savremene umjetnosti u jugoistočnoj Evropi, a zašto? Zbog toga što je Ars Aevi uistinu značajan regionalni projekt i što je to UNESCO prepoznao još 1999. godine, kada je dao visoko pokroviteljstvo UNESCO-a nad procesom razvoja Projekta Ars Aevi.
U našoj sredini postoji isto tako jako pozitivan odnos prema ciljevima Projekta Ars Aevi i odnos gradonačelnika Sarajeva gospodina Alije Behmena i odnos Fikreta Musića, premijera Kantona i ministra Ivice Šarića i novog mladog ministra Federalnog ministarstva kulture i sporta gospodina Kaplana i drugih ličnosti koji su prijatelji ovog Projekta.
Komisijsko preuzimanje 7. maja |
Nakon konferencije za medije generalnog direktora Ars Aevi Envera Hadziomerspahica i komunikacija sa predstavnicima Direkcije Centra Skenderija zvanicno smo obavijesteni da ce Centar Skenderija u ponedjeljak, 7. maja 2012 u 14 sati izvrsiti komisijsko preuzimanje izlozbenog prostora Kolekcije Ars Aevi. |
Međutim, političko vrijeme za dogovor da Ars Aevi postane kapitalni razvojni projekt kolektivnog značaja i interesa jednostavno ističe, nikako da se općine, Grad, Kanton i Federacija dogovore da stanu iza cilja da se u periodu 2011-2014. Muzej izgradi, da to postane svjetionik nove Evrope u Sarajevu, da nam otvori razvojne procese, jer to nije umjetnički projekat, to je apsolutno ekonomsko-razvojni projekat najvećeg značaja.
Dolaze nam odgovori „Pa Enjo, nema novaca“. Neće nikada biti novaca ukoliko ne smognemo snage da se udružimo i da uložimo u projekte kao što je Ars Aevi, i da damo mladoj generaciji ponovo te sretne trenutke da se osjećaju ponosno i lijepo, kao što smo se mi nekada osjećali sa Olimpijadom.
Ja nisam imao nikakvog drugog izbora, nakon obilazaka svih kabineta i šefova kabineta i razgovora sa ličnostima na svim nivoima, općinskih, gradskih, kantonalnih i federalnih, do državnog nisam nikad ni došao, ostalo mi je kao odgovornost prema samom sebi da napravim ove događaje i da kažem: „Ljudi, probudite se, tehničko vrijeme ističe!“, jer vrijeme za izradu izvedbenih projekata su mjeseci ove godine. 6. aprila bi trebali da zakopamo kamen temeljac, 12. septembra 2012. kada bude ponovo Samit šefova država zemalja jugoistočne Evrope da već inauguriramo bar početak strukture, da pozovemo Renza Piana, generalnu direktoricu UNESCO-a, da damo tome jedan veliki publicitet, 2013. da završimo objekat, 2014. da ga inauguriramo.
Kad ja govorim o tome, kažu: „Pa onaj ludi Enjo! Do 2014. ima koliko hoćeš!“ – Nema! To je isto kao Olimpijada. 2011, 2012, 2013 – tap tap tap – gotovo! Moramo odmah raditi, uključiti se u planove rebalansa ove godine, u budžetske planove, ali to ne može ni Grad, ni Kanton, ni Federacija. To ne može niko sam, to mora da bude dogovor – kolektivni, zajednički interes.
Kolekcija je zaštićena u Art Depou, Amir Vuk ga je projektovao, Vlada Italije finansirala, Kolekcija je tamo fino smještena, ali je ona zatvorena. U Podgorici se otvara nova izložba svjetskih umjetnika za proširenje i obogaćivanje Kolekcije Ars Aevi. Kako mi, ne znam ni ko će od nas otići, hoće li Gradonačelnik, ilI Premijer, Ministar kulture Federacije, ko će se pojaviti u Crnoj Gori? A to je strašno značajno. Dakle, nakon Italije, Slovenije, Austrije, Turske, Bosne i Hercegovine sada se uključuju u proces Crna Gora, Srbija, Hrvatska, Francuska. Dakle, nije u pitanju sad ono jadno Sarajevo, nekad porušeno, nego je Projekat postao toliko značajan da svi u njemu žele da učestvuju, osim nas. I mi trebamo otići u Crnu Goru sada – vrhunski umjetnici predstavljaju Kolekciju – i ja trebam da kažemd a je Kolekcija zatvorena. A oni znaju da je Kolekcija zatvorena. Stidim se već deceniju pred umjetnicima svijeta, to su najznačajnija imena planete, da ne možemo da otvorimo vrata nečeg što će postati svjetska atrakcija u roku od godinu dana kad otvorimo.
Općina Centar nije pokazala interes da pomogne da se Art Depo na Skenderiji otvori, a nalazi se preko puta Općine Centar i Kanton isto tako, pa da svoje goste iz Općine, iz Kantona, iz cijelog svijeta dovedu u Kolekciju i da tome dajemo promociju kroz turizam, ugostiteljstvo, to je jednostavno jedna nova slika Sarajeva, pozitivna afirmacija koja nam je potrebna.
Dakle, proces formiranja Javne ustanove je zaustavljen. Gospodin Alija Behmen je to divno predložio, vijećnici Grada Sarajeva usvojili, isto tako i poslanici Skupštine Kantona i, kada je sve spušteno na općinski nivo, načelnici općina su zaustavili proces formiranja Javne ustanove: „To nas ne interesuje, riješite vi to nekako na drugi način!“
Znači, ne formira se Javna ustanova, Art Depo Kolekcije je zatvoren, Ars Aevi je ostao bez dinara, dakle, jednostavno, ne može uopšte funkcionisati, a treba sada da se nastavi novi proces svjetske promocije na najvišem nivou da uradimo to što nam je dužnost prema nama samima.
(DEPO/BLIN/em)