'Što se tiče ideje, naša prvenstvena želja je bila da ovaj most bude novi simbol grada, tj. da bude vizuelno atraktivan. Sve je počelo od najjednostavnijeg oblika - ''trake mosta'', odnosno linije koja spaja tačku A i tačku B (obale rijeke). Daljim procesom razrade ideje došlo se do konačnog oblika i nastanka heliksa na sredini mosta, koji simbolizira kapiju kao tradicionalni element bosanske arhitekture i gradova. Heliks, odnosno kapija mosta predstavlja ''izlazak iz nečega i ulazak u nešto'', u ovom slučaju prelazak u prostor akademije i prostor umjetnosti. Heliksom na sredini mosta se također želi približiti prostor i sami događaji (prvenstveno izložbe) Akademije običnom prolazniku'', - izjavili su Kanlić i Alagić za website Sarajevo Construction.
Naziv mosta '' Festina lente'' (lat. požuri polako) predstavljaju poveznicu te latinske izreke i samog koncepta mosta. ''Jedan od razloga osvajanja prvog mjesta na konkursu za izradu idejnog rješenja za most Radićeva – ALU, jeste i taj što su ovim mostom direktno spojene pješačke hodne linije od semafora na desnoj obali Miljacke do samog ulaza u Akademiju likovnih umjetnosti na lijevoj obali''.
Što se tiče tehničkih karakteristika, most je izrađen od čelične konstrukcije i biće obložen aluminijumskim pločama. Ograda je od lameliranog stakla sa drvenim rukohvatima, i u okviru ograde će biti postavljena LED diodna rasvjeta. Projektovna nosivost mosta je 500 kg/m2.
Kanlić i Alagić su nam rekli i da je sama forma mosta ''zadala dosta glavobolje'' statičarima, jer je jedinstvena i odstupa od nekih standardnih formi i oblika mostova kakve poznajemo. ''Bilo je prijedloga da se most uradi kao armirano-betonska konstrukcija, međutim investitor projekta Opština Centar je u potpunosti podržala naš originalni dizajn, što je donekle uticalo i na samo prolongiranje početka radova'', - rekli su ovi mladi umjetnici.