AMARILDO MULIĆ, DIREKTOR NACIONALNOG PARKA UNA

Prošlo je vrijeme divljeg raftinga, krajiška ljepotica Una postaje svjetska turistička atrakcija

Arhiva 22.04.12, 11:10h

Amarildo Mulić, direktor Nacionalnog parka Una za DEPO PORTAL najavljuje da nadolazeća turistička sezona na krajiškoj rijeci Uni, mnogo obećava i pored nesuglasica s lokalnim vlasnicima rafting agencija koje se bune protiv plaćanja naknada ovom preduzeću

Nacionalni park UnaFOTO: Štrbački buk, najveća atrakcija Nacionalnog parka Una

Nacionalni park Una javno je preduzeće od ogromnog značaja za turizam u Federaciji BiH, a nastalo je iz dugogodišnje potrebe za zaštitom gornjeg toka rijeke Une. Nacionalnim parkom, zadovoljivši svjetske standarde, ovo područje proglašeno je 29. maja 2009. godine, a obuhvata područje kanjonskog dijela gornjeg toka rijeke Une uzvodno od Lohova, zatim područje donjeg toka rijeke Unac do Drvarskog polja, te međuprostor između Une i Unca.

Povod budućih planova ovog preduzeća i nadolazeće turističke sezone razgovrali smo sa Amarildom Mulićem, prvim direktorom ovog preduzeća. 

- Cijelo područje nacionalnog parka površine je od 19.800 hektara, a vlada FBiH i ove je godine kao i prošle za potrebe NP Una izdvojila 500.000 KM. Ovaj novac biće usmjeren na očuvanje vrijednog kulturnog i historijskog naslijeđa rijeke Une, ali i promociju i prezentiranje turističke ponude, kao i poboljšanje njene kvalitete, rekao je Mulić za DEPO PORTAL.

Nacionalni park Una

Mulić se posebno osvrnuo na problem nastao nakon što je NP Una uveo naknade za turiste protiv kojih su se pobunili bihaćki rafteri tvrdeći da su upravo oni punih 15 godina radili na afirmaciji Une i popularizaciji dviju najpoznatiijih destinacija na Uni, Martin Broda i Štrbačkog buka.

- Pojedini vlasnici turističkih agencija koji su dosad 'na divlje' dovodili turiste na rafting i kampiranje na obali Une nisu zadovoljni što po svakom gostu od sad moraju izdvajati 12 KM koliko iznosi taksa NP Una. Ali ti prihodi su neophodni da bi nacionalni park funkcionisao po pravilima, da bi obala, okolne šume, šetnice bile redovno održavane, te da bi turisti mogli uživati u pravom ambijentu jednog nacionalnog parka. To je praksa u svakom nacionalnom parku u svijetu, zašto ne bi bila i kod nas, pita se Mulić.



- Spuštanje u raftovima na rijeci Uni po osobi košta 80 KM, a u jedan čamac stane šest turista. Prihode od raftinga i ostalih sadržaja vlasnici ovih agencija dosad su uzimali sebi, pa im je naknada od 12 KM sad prevelika! No, prošlo je vrijeme kad su pojedinci radili šta žele. Od sad će na kontrolnim ulazima u Naconalni park biti postavljeno brojilo prometa kako bi se gosti uveli u sistem i kako bi turistička zajednica imala uvida u stvarni broj posjetilaca čime se ostvaruje višestruka korist za nacionalni park i njegovu budućnost kao i ulaganje u razvoj i promociju bh. turizma.

Nama se također javljaju brojne agencije u regiji, posebno iz susjedne Hrvatske, tako da ne ovisimo mnogo od domaćih rafting agencija, kaže je Mulić. Inače, on najavljuje da će ova ova godina biti prekretnička za etabliranje NP UNA, te da će javnost uskoro biti upoznata na novim inicijativama i akcijama koji će unaprijediti rad ovoga nacionalnog parka.

Nacionalni park Una

Više informacija i fotografija Nacionalnog parka Una možete pronaći ovdje.

(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/em)