Brejvik je 22. jula prošle godine u centru Osla, i nekoliko sati kasnije u omladinskom kampu Radničke partije na obližnjem ostrvcu Utoja, ubio 77 ljudi, a Martinovićeva se spasila plivajući sa ostrva. Pilikom suđenja norveškom monstrumu sakupila je hrabrost da ga pogleda u oči.
"Nestvarno mi izgleda da je uopće živ. Nakon što sam ga vidjela kako puca po nama na Utoji, vidjela sam ga jednom na televiziji i jednom u novinama.
Podizanjem desne ruke na početku suđenja pokazao je da misli kako je uspio da utiče na druge da slijede njegov put", kaže Martinovićeva u svojoj ispovijesti.
Ističe da ga je prvi put poslije pokolja vidjela na televiziji i tad se osjećala srećnom, jer je bio svezan i okružen policijom. I tada je, međutim, gasila TV prijemnik, jer on izgleda ponosno na zlodjelo koje je učinio, a sve to je za nju bilo previše. Ona ga je, međutim, morala vidjeti i uživo.
"Savjetovali su nas da ga trebamo vidjeti. I ja mislim kako je to važno za sve nas, i preživjele i obitelji ubijenih. To je, jednostavno, dio procesa, način da krenemo dalje, da vidimo kako on više nije na slobodi, da je iza rešetaka i da smo sad sigurni", ispričala je u svojoj ispovijesti Martinovićeva.
Dok je gledala početak suđenja masovnom ubici, Emi je najteže bilo kada bi se on nasmijao.
"No, raduje me činjenica kako je on ovdje iza rešetaka sam i kako u sudnici ne postoji niti jedna osoba koja ga podržava", ističe Martinovićeva.
Utorak, kada je počelo suđenje, za nju je bio izuzetno težak. Na sudu je pušten razgovor jedne djevojke, koja je sa Utoje nazvala policiju, dok se čuje serija pucanja u pozadini.
Martinovićeva se nada da ubica neće biti proglašen neuračunljivim i da će ga osuditi kao čovjeka koji je potpuno svjesno počinio stravični zločin u Oslu i na ostrvu Utoja. Psiholozi su načinili novo vještačenje i izvještaj o Brejvikovom psihičkom stanju na 310 stranica.
"Po onome što znam o tom izvješću, postoje šanse da će ga osuditi na kaznu u običnom zatvoru i da će to biti kazna koju je zaslužio. Znam kako će mu dati pet dana da sam objasni zašto je to učinio. Imam i sama mnogo pitanja i nadam se da će ih i on spomenuti ili odgovoriti na njih. Ni sama ne znam hoću li se poslije toga osjećati bolje, ili ću biti još više zbunjena", ispričala je ova Sarajka.
Ona ističe da, kada je napadač išao po ostrvcetu i pucao, činilo se da je htio ubiti jedne, ali i povrijediti druge.
"Ako je bilo više ljudi u jednoj skupini, on bi upucao samo jednog. Činilo se kao da je želio da ostali pate. U jednom slučaju je naišao na tri brata i ubio samo jednog. Od dvije zagrljene prijateljice ubio je samo jednu", ističe Martinovićeva, koja je rođena 1992. godine u Sarajevu, a Brejvik ju je ranio u ruku, najvjerovatnije, hicem iz pištolja.
Suđenje Brejviku bi trebalo trajati deset sedmica, a posebno će biti usredotočeno na mentalno zdravlje optuženog. Ako ga proglase neuračunljivim, mogao bi doživotno biti zatvoren na psihijatriji, a u slučaju da ga proglase uračunljivim, dobiće maksimalnu kaznu od 21 godinu zatvora.
Brejvik za Legiju smiješan
Milorad Ulemek Legija se nikada nije sreo sa Andersom Brejvikom, izjavio je njegov advokat Aleksandar Zarić reagujući na tvrdnje norveškog ubice da se susreo s "militantnim nacionalistom" iz Srbije, za koga norveška policija misli da je Legija.
"Legija se nikada nije sreo sa Brejvikom. Kad je prvi put čuo za tu tvdnju, samo se nasmejao", rekao je Zarić.
Odustao od pozdrava
Anders Brejvik, optužen za masakr 77 lica prošle godine u Norveškoj, danas, četvrtog dana suđenja, prvi put nije pozdravio sudije i prisutne uzdignutom pesnicom, što simbolizije pozdrav među ekstremnim desničarima.
Brejvikov advokat Geir Lipestad juče je saopštio da je od svog klijenta tražio da odustane od ovog gesta - pozdrava pesnicom desne ruke, jer to predstavlja provokaciju za porodice žrtava i preživjelih.
Optuženi se danas nekoliko minuta konsultovao sa članovima njegove odbrane prije nego što je zauzeo svoje mjesto.
Nakon što je Brejvik juče sudu saopštio da se u afričkoj državi Liberiji 2002. godine sreo sa srpskim nacionalistom čije ime nije želio da kaže, pažnju britanskih medija sada izaziva Brejvikova veza sa ultranacionalistima u Britaniji.
Brejvik je samo nekoliko dana prije masakra 22. jula poslao mejlove dvojici članova Britanske nacionalne partije - Filipu Kimberliju i Li Milardu, koji će ovog mjeseca biti kandidati te stranke na lokalnim izborima u gradovim Nanizon i Bedvort.
U Britanskoj nacionalnoj partiji tvrde da su Brejvikovi mejlovi imali neke veze sa njegovim manifestom, ali da su poruke odmah izbrisane.
Alvin Dikon, regionalni koordinator te stranke, izjavio je za "Koventri telegraf" da dvojica njihovih kandidata nikada nisu srela Brejvika, kao i da je on do njihovih mejl adresa došao vjerovatno putem "Fejsbuka".
Brejvik je juče izjavio da postoje samo dva moguća ishoda njegovog suđenja: puštanje na slobodu ili smrtna kazna.
OLIVERA MARTINOVIĆ, MAJKA SARAJKE KOJA JE BILA NA OTOKU UTOYA: Nismo ni slutili šta će nam se dogoditi u Norveškoj, nakon rata provedenog u Sarajevu
Nezavisne/DEPO PORTAL - BLIN/a.k.