Upravo je to otvorilo polemiku u domaćim političkim krugovima treba li našoj zemlji i dalje visoki predstavnik.
Sorensenova zabrinutost "za negativan razvoj situacije" u BiH korespondira s trenutkom kada predsjednik RS-a Milorad Dodik ponovo svojim izjavama, kako u Banjoj Luci tako i Beogradu, nasrće na ustavne temelje BiH, prijeteći njenim raspadom kao neminovnošću koji će svesrdno pogurati.
Prepreka za to, smatra Dodik, još je samo institucionalno i Dejtonskim mirovnim sporazumom regulirano prisustvo visokog predstavnika međunarodne zajednice u BiH.
Dodik smatra da "pozivanje na ostanak OHR-a, bilo da dolazi od bošnjačkih političkih stranaka ili predstavnika međunarodne zajednice, pokazuje da, zapravo, postoji zabluda kako će jedna takva istrošena institucija, kakva je OHR, uspjeti da nadomjesti nepostojanje unutrašnje kohezije u BiH, ili još veću zabludu da OHR predstavlja garanciju opstanka BiH.
(FENA/em)
PETER SORENSEN
Suprotno Dodikovim težnjama, uputno bi bilo produžiti mandate OHR-u i EUFOR-u
Arhiva 12.04.12, 09:44h
PODIJELI NA
24 SATA
Građani Mahmutovca u strahu: Stijena pala na porodičnu kuću!
Reper Frenkie objavio novu pjesmu s interesantnim spotom
Četiri osobe povrijeđene u nesreći na magistralnom putu kod Prijedora
Zelenski poručio putinu: 'Spreman sam, nema smisla nastavljati ubijanje...'
Na isti način kako smo usvojili restriktivne mjere za BiH, koje bi se koristile u slučaju negativnog razvoja situacije, možda bi bilo uputno ostaviti mandate OHR-a i EUFOR-a bar za neko vrijeme, dok se BiH u potpunosti ne integrira u program EU "Građani i lideri", rekao je specijalni predstavnik EU u BiH Peter Sorensen u svom govoru u Dablinu, piše danas Oslobođenje