MODUL MEMORIJE U SARTR-U

Večeras scensko čitanje teksta 'Ljiljan i pepeo' Bernarda Henrya Levija

Arhiva 11.04.12, 15:30h

Scensko čitanje teksta "Ljiljan i pepeo", koji predstavlja intimni dnevnik o ratnim dešavanjima u Bosni i Hercegovini jednog od najvećih intelektualaca današnjice, francuskog novinara, filozofa i pisca Bernarda Henrya Levija, bit će održano večeras na sceni Sarajevskog ratnog teatra, u okviru programa Modul Memorije 2012. Internacionalnog teatarskog festivala MESS.

Ljiljan i pepeo

Dramatizaciju i postavku potpisuje mlada francuska rediteljica Djenabah Bakary, dok će tekst govoriti glumci Snežana Alič i Adnan Hasković iz SARTR-a, Vanesa Glođo, Daniel Mesguich, Jean-Louis Martinelli i Gilles Hertzog, a uz njih će se na sceni naći Florence Hartman i Jovaj Divjak.

Rediteljica Djenabah Bakary istaknula je na današnjoj konferenciji za medije u Sarajevu da ju je knjiga posebno fascinirala jer obuhvata sve priče o ratu iz pera Levija koji je tokom rata u BiH razgovarao s mnogim istaknutim osobama, ali i bh. i svjetskim političarima.

Najavila je da će kroz adaptaciju ove knjige predstaviti sve osobe koje je Levi upoznao u BiH, a bile su važne za ovu zemlju i rat, kao što su Francois Mitterran, Jacques Chiraq, Alija Izetbegović, Bernard Kouchner, general Morion, Franjo Tuđman i mnogi drugi.

"U ovoj predstavi je mnogo likova i željela sam staviti i francuske i bh. glumce zajedno. Cilj mi je bio da stvorim bh-francusku trupu, jer Sarajevo i jeste dio Evrope", kazala je ona.

Bernard Henry Levi, koji će prisustvovati večerašnjem premijernom scenskom čitanju teksta, naglašava da je od 30-ak knjiga koje je napisao tokom života "Ljiljan i pepeo" za njega među najvažnijima zbog načina na koji je doživio rat u BiH.

"Siguran sam da ću večeras biti jako ganut i da će mi se vratiti slike očaja, bola i sjećanja na veličinu patnje građana Sarajeva koji su doživjeli sve to. Svaki put kada se vratim ovdje iznenadim se da je duh Sarajeva još uvijek živ. Smatram da je, uprkos svemu, duh heroizma Sarajeva sačuvan, te da je bosanski san još uvijek živ", istaknuo je on.

Levi značaj ove predstave vidi u radu na sjećanju i za žrtve i agresora. Naglašava da na području RS bitne osobe često imaju govore mržnje i negiranja rata protiv civila, uz mijenjanje istorije, što predstavlja zločin protiv sjećanja.

"To je poput rata, ali bez oružja. Za proces istinskog pomirenja bitno je dijeliti sjećanja. Bez tog procesa istine nema mira", poručio je Levi.

Florence Hartman naglašava da danas nove generacije koje su bile djeca tokom rata mogu o tom periodu 90-ih godina saznati putem umjetnosti. Izrazila je zadovoljstvo učešćem u ovom važnom projektu, te navela da joj je neobično što će glumiti, a posebno što će se naći u ulozi osoba koje obično kritizira, u ovom slučaju generala Moriona.

Jovan Divjak se prisjetio ratnog dana kada je Levija, na njegovu molbu da ga negdje odvede, doveo na Grdonj pod pucnjima granata i snajpera, te ga upoznao s vojnicima.


Vanesa Glođo će se naći u ulozi Alije Izetbegovića, naglašavajući da je zanimljivo biti s druge strane dešavanja, gdje se donose velike odluke.

Predstava počinje u 20.00 sati.

 

FENA/đk