MILORAD DODIK

Postoji razlika između onog što je RS uradila u provođenju evropske agende u odnosu na ostatak BiH

Arhiva 10.04.12, 16:09h

Predsjednik RS Milorad Dodik smatra da, ako je specijalni predstavnik EU zaista pozvao na ostanak OHR-a u BIH ili na primjenu bilo kakvih mehanizama izvan onih koji su tipični za integracioni proces, onda to govori u prilog tezi da čak ni evropski put nije garancija da BiH može funkcionirati kao država

DEPO PORTAL-Milorad Dodik1

Dodik u pisanoj izjavi ponavlja stav da su postupci visokih predstavnika, a posebno Paddyja Ashdowna „ostavili teško naslijeđe i BiH i EU“.

„Što se tiče RS-a, naš stav o rušilačkom i retrogradnom karakteru OHR-u je i jasan i iznesen nebrojeno puta. Siguran sam da zadržavanje OHR-a nije u interesu EU, ali znamo, naravno, da postoje i one države koje ne žele da vide njegovo gašenje. Pozivanje na ostanak OHR-a, bilo da dolazi od bošnjačkih političkih stranaka ili predstavnika međunarodne zajednice, pokazuje da zapravo postoji zabluda kako će jedna takva istrošena institucija, kakav je OHR, uspjeti da nadomjesti nepostojanje unutrašnje kohezije u BiH, ili još veću zabludu da OHR predstavlja garanciju opstanka BiH“, navodi Dodik u pisanoj izjavi.

Dodaje da apsolutno razumije kontekst u kojem se odvija proces evropskih integracija, bilo da je riječ o međusobnim odnosima različitih elemenata međunarodne zajednice, bilo da je riječ o odnosima unutar same EU, ili da je riječ o unutrašnjim odnosima u BiH.

„Ono što RS, i mene kao njenog predsjednika interesuje, jeste to da li je Evropa sposobna da govori jednim glasom kakav zahtijeva od BiH. Ne želimo Evropu u kojoj će u toku jednog mjeseca jedna njena institucija, kao što je to uradio Evropski parlament u svojoj martovskoj rezoluciji, pozvati i međunarodnu zajednicu i domaće vlasti da pripreme teren za gašenje OHR-a, a nakon toga neki drugi evropski predstavnik preporučiti ostanak OHR-a. Ne želim čak ni da ulazim u razloge da li su određene izjave iznuđene ili su odraz ličnog ili kolektivnog razmišljanja u okviru EU. Očekujem da ono što je evropski stav bude jasno prezentovano.

Očekujem od EU, koja je za BiH izmislila određene formulacije kao što su kredibilno kretanje, kredibilni napori ili kredibilna aplikacija utvrdi okvire i svoje vlastite kredibilnosti i kreće se u istim tim okvirima, a to će najbolje uraditi kad uvaži realnosti u BiH i izađe iz sjene OHR-a“, stoji u Dodikovoj izjavi.

Od institucija RS-a očekuje, kako se navodi, odgovorno ponašanje u procesu evropskih integracija kao što je to i do sada bio slučaj, uz obavezu da još vidljivijom napravi razliku između onog što je RS uradila u provođenju evropske agende u odnosu na ostatak BiH, a od predstavnika evropskih institucija da prilikom svojih izjava ili ponašanja prvo dobro izmjere posljedice koje će one proizvesti po evropski put ili unutrašnje odnose u BiH.

Dodikov stav saopćen je medijima nakon što je prenesena izjava specijalnog predstavnika Evropske unije (EU) Petera Sorensena na sastanku sa Zajedničkim odborom za evropske poslove u Parlamentu Irske, krajem marta, u kojoj se, kako su prenijeli mediji u RS-u, navodi "da bi bilo mudro ostaviti mandate OHR-a i EUFOR-a u BiH".

(FENA/em)