On je kazao da je VTKBiH na bazi urađenih analiza došao do zaključka da bi povećenje stope PDV-a imalo velike posljedice kao što su socijalni potresi i povećanje nezaposlenosti - prenosi Fena.
„Ne bi trebalo povećavati stopu PDV-a, jer bi to dovelo do rasta cijena robe i usluga. Kako u BiH trenutno 48 posto građana živi na granici siromaštva, novo porezno opterećenje gurnulo bi ih ispod ove granice", pojasnio je Hasić.
Po njegovim riječima, ekonomski je opravdano i moralno daleko ispravnije raditi na racionalizaciji javne uprave na svim nivoima, uštedi i efikasnijem trošenju budžetskih sredstava.
"Posebno treba uzeti u obzir izdvajanja za plaće zaposlenih u javnoj upravi, koja trenutno iznose 3,2 milijarde KM ili 12,8 BDP-a. Ukoliko bi se izdvajanja za plaće zaposlenih u javnoj upravi svela na nivo od 10 posto BDP-a, vlade na svim nivoima bi na raspolaganju imale oko 800 miliona KM godišnje. Od septembra 2008. do kraja 2011. godine broj zaposlenih u državnoj upravi, zdravstvu i obrazovanju u BiH povećan je za 7,7 posto", rekao je Hasić.
Kako je dodao, ni diferencirana stopa u ovom trenutku ne bi bila racionalno rješenje.
"Tada bi došlo do evazije, jer mi nemamo osposobljenu i odgovarajuću administraciju u ovoj oblasti", rekao je Hasić.
On je govorio i zaštiti imovine BiH na teritoriji susjednih zemalja.
"Imovina Bosne i Hercegovine u Srbiji, Hrvatskoj, Sloveniji, Makedoniji i Crnoj Gori ni 16 godina nakon osamostaljenja nije vraćena“, kazao je Hasić.
Podsjetio je da je VTKBiH još 2002. godine evidentirala imovinu bh. preduzeća koja se nalazi na teritoriji zemalja bivše Jugoslavije. Učinjeno je to odmah nakon potpisivanja Aneksa G Sporazuma o sukcesiji.
Aneks su potpisali predstavnici šest država nastalih raspadom Jugoslavije, koje su se obavezale na povrat imovine pravim vlasnicima.
"Vlasti BiH su udovoljile zahtjevima, pa je Aneks G od BiH u potpunosti implementiran. Sva imovina je vraćena onome kome pripada. Međutim, BiH još nije povratila svoju imovinu, jer vlasti BiH nikada nisu na bilateralnoj osnovi tražile od susjednih zemalja povrat imovine", kazao je Hasić.
Dodao je da je rok koji su dale vlasti Srbije za povrat imovine, sedmi put, istekao 31. marta.
"Nažalost, zbog nedjelovanja vlasti BiH imamo situaciju da ta imovina propada ne samo na teritoriji države Srbije nego i na ostalim područjima bivše Jugoslavije. Neko je drugi koristi, a u većini slučajeva ona je predmet odgovarajućih mešetarenja, odnosno ona se preprodaje, koristi je neko drugi, a pravni subjekti koji je koriste su već u fazi stečaja i likvidacije", kazao je Hasić.
DUJKO HASIĆ, EKONOMSKI ANALITIČAR U VTKBIH
Svaki potez koji vodi prema povećanju stope PDV-a usporit će ekonomski rast i pogoršati životni standard građana
Arhiva 02.04.12, 15:54h
PODIJELI NA
24 SATA
U četiri godine prosječna cijena kvadrata stana porasla za čak 765 KM: Jedna općina prednjači, a nije u Sarajevu
Sarajevo danas slavi 80 godina Republike BiH
Od ručne mašine do svjetskog vrha: Frizer iz Krajine san pretvorio u stvarnost
Nakon 33 godine linija 105 ponovo je u funkciji: Trolejbusi voze prema Vogošći
Svaki potez koji vodi prema povećanju stope PDV-a usporit će ekonomski rast i pogoršati životni standard građana, posebno penzionera i nezaposlenih - izjavio je danas na konferenciji za novinare u Sarajevu ekonomski analitičar u Vanjskotrgovinskoj komori BiH (VTKBiH) Duljko Hasić.