HUSNIJA KAMBEROVIĆ O REHABILITACIJI DRAŽE MIHAILOVIĆA

Ovo što se dešava najprimitivniji je obik revizije prošlosti. Nesreća je u tome što iza te zloupotrebe sada stoji država

Arhiva 02.04.12, 12:06h

Aktualna nastojanja za rehabilitacijom Dragoljuba Draže Mihailovića u Srbiji predstavljaju najprimitivniji oblik revizije čitave prošlosti i zloupotrebu historije, ocijenio je danas u izjavi za Fenu direktor Instituta za istoriju Sarajevo, prof. dr. Husnija Kamberović

Draža MihailovićKamberović kaže da vjeruje u to da nijedna ocjena data u historiji nije za sva vremena i da dođe vrijeme kada se ocjene o određenim događajima i ljudima ponovo preispituju i eventualno daju sasvim nove ocjene ako imamo neku novu argumentaciju.

- Kada su u pitanju Draža Mihailović i četnički pokret, meni se čini da to danas nije slučaj i da se radi o jednom pokušaju revizije bez nekih novih dokumenata koji bi drastičnije mijenjali sliku koja je o četničkom pokretu već ranije bila iznesena. Ne bih imao ništa protiv ako bi se pojavila masa dokumenata koji bi mogli otvoriti pitanje ocjene, pogotovo u pojedinim razdobljima, četničkog pokreta. Međutim, mi nemamo nikakvih novih dokumenata, a ono što postoji kao nepobitna činjenica jeste da se radi o jednom pokretu koji je pogotovo nakon 1942. godine pa nadalje bio apsolutno kolaboracionistički pokret koji je iza sebe, posebno u BiH, ostavio pustoš i potoke krvi, kazao je on.

S te strane nema ništa novo što bi promijenilo tu sliku. Prof. Kamberović zato smatra da priča koja se u posljednje vrijeme širi po Srbiji o potrebi za rehabilitacijom Mihailovića, da su četnički pokret i Mihailović bili antifašisti, a da su osuđeni samo zato što su bili antikomunisti, predstavlja totalno neozbiljan pristup historiji. Naglašava pritom da se ne može sve na čemu se do sada temeljila ocjena četničkog pokreta okarakterizirati samo kao komunistički falsifikat, a da nema nikakvih drugih dokaza da se doista radilo o falisifikatima ili da su pronađeni neki drugi dokumenti koji bi četnički pokret smještali u neki sasvim drugi historijski okvir.

- Zato mislim da je ovo što se sada dešava najprimitivniji obik revizije čitave prošlosti i da je u pitanju zloupotreba historije. Nesreća je u tome što iza te zloupotrebe sada više stoji država, kazao je on.

Čak i da se ostave po strani masovni zločini koje su počinili četnici, posebno nad Bošnjacima u istočnoj Bosni, postoji niz sporazuma o saradnji između pojedinih jedinica četničkog pokreta i institucija Nezavisne Države Hrvatske, što također jasno govori o obilježjima četničkog pokreta, zaključio je direktor Instituta za istoriju Sarajevo, prof. dr. Husnija Kamberović.

(FENA, DEPO PORTAL, BL!N MAGAZIN/md)